Milli Eğitim Bakanlığının ‘hafızlık’ atağına ilk tepki yılların sağcı yazarından geldi

Öteden beri hafızlık meselesi üzerinde dururum. Sahi hafızlık ne kazandıracak? Allah aşkına hangi çağdayız! Kur'ân-ı Kerîm, Hz. Peygamber zamanında, ezberlenerek muhafaza ediliyordu. Sonra kemiklere, ceylan derilerine yazılmaya başlandı. Giderek teknik gelişti. Artık ezberlemeye ihtiyaç kalmadı.

Milli Eğitim Bakanlığının ‘hafızlık’ atağına ilk tepki yılların sağcı yazarından geldi

“Diyanet bir tarafa, Millî Eğitim de yeni bir cemaatleşmede ısrarcı: İmam Hatipler Cemaati. MEB, yine hafızlık için atağa geçmiş. Hafızlık projesi uygulayan imam hatiplere 32’si daha eklenmiş, sayı 171’e çıkmış.” diye yazan Yeniçağ yazarı Arslan Tekin Bakanlığın bu atağını eleştirdi.

Arslan Tekin 13 Ağustos 2019 günü “Türkçesi” adlı köşesinde yazdığı yazıda Diyanetin ve Milli Eğitim Bakanlığının uygulamalarını eleştirdi:

Öteden beri hafızlık meselesi üzerinde dururum. Sahi hafızlık ne kazandıracak? Allah aşkına hangi çağdayız! Kur’ân-ı Kerîm, Hz. Peygamber zamanında, ezberlenerek muhafaza ediliyordu. Sonra kemiklere, ceylan derilerine yazılmaya başlandı. Giderek teknik gelişti. Artık ezberlemeye ihtiyaç kalmadı. Ezberlemek isteyenlere bir şey diyemezsiniz elbette. Kur’ân ezberletileceğine Kur’an’ın dili Arapça öğretilmelidir diye kaç defa yazdım. Sen Arapçayı yarım yamalak öğretiyorsun, sonra Kur’ân’ı ezberletiyorsun. Kur’an’ı ezberletme yerine esaslı bir Arapça eğitimi verilemez mi? İlâhiyat fakültesini tercih etmek isteyenler için Arapça öğrenmek mi avantajlı, yoksa Kur’ân’ı ezberlemek mi?”

veryansintv.com