Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Marşı'nı programdan çıkardı mı? Aradık sorduk...

Mersin’in Gülnar İlçesi’nde 29 Ekim kutlamalarında İzmir Marşı'nın programdan kaldırıldığı iddia edildi. İddiaları kabul etmeyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden ‘Atam Atam’ parçasını icra edeceğiz’ açıklaması geldi.  

Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir Marşı'nı programdan çıkardı mı? Aradık sorduk...

VERYANSIN TV

Mersin Gülnar ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün İzmir Marşı’nı “siyasi” olduğu gerekçesiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programından çıkardığı ve okul müdürlüklerine marşın okutulmaması konusunda uyarıda bulunduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet’in haberine göre, Gülnar İlçesi 100. Yıl İlköğretim Okulu Müdürü A.M.T. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı hazırlaması için Eğitim-Sen üyesi öğretmen F.Z’yi görevlendirdi. Öğretmen F.Z. hazırladığı bayram programı taslağını okul müdürü A.M.T’ye teslim etti. Okul Müdürü ise programı onay için 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programını İlçe Milli Eğitim Müdürü H.K’ye iletti. Öğretmen F.Z’nin hazırladığı bayram programı İlçe Milli Eğitim Komisyonu’nda değerlendirildi. Aralarında ilçe milli eğitim müdürü ve bazı okul müdürlerinin de bulunduğu komisyon, programda yer alan “İzmir Marşı”nın siyasi içerik taşıdığı gerekçesi ile çıkarılmasını talep ederek programı ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderdi.

VERYANSIN TV YETKİLİLERE SORDU

İddia üzerine Gülnar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü aradık. Yetkililerden Veryansın Tv’ye yapılan açıklamada iddialar reddedildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Gerekli açıklamayı Kaymakamlığa da Valiliğe de bildirdik. Kesinlikle iddia edildiği gibi bir şey yok. Biz, pandemi dolayısıyla 1. ve 2. sınıfa zorunlu tutmama kararı aldık. 3.4.5. sınıflar isteğe bağlı katılacak. İcra edilmek için de, programda, ‘Atam Atam Mustafa Kemal Paşam’ parçasını seçtik. Bu haberler biraz da yıpratmak amacıyla yapılmış. Bütün törenlerimizde Atatürk var. Bu programda da özellikle Atatürk’ün adının geçtiği şiirleri seçtik. Amacımız bu, Atatürk’ü anmak. Öyle bir yasaklama yok. Gösteriyi üçüncü sınıf öğrencileri icra edecek.”