'Milli gün' kutlamalarını kaçırmadığımız Suudi bakandan Türk mallarına boykot çağrısı

"Türkiye’ye dair, ithalat, yatırım ya da turizm olsun her şeye boykot uygulamak her Suudlu tüccar ya da tüketicinin sorumluluğudur.”

'Milli gün' kutlamalarını kaçırmadığımız Suudi bakandan Türk mallarına boykot çağrısı

"Made in Turkey" damgalı ürünlerin, ekim ayından itibaren Suudi Arabistan’a giremeyeceği duyurulmuştu. Türkiye, Suudi Arabistan ile en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke konumundaydı.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı Ajlan al-Ajlan cumartesi günü Twitter’dan yaptığı açıklamada “Türk hükümetinin, hükümetimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza yönelik süregelen saldırgan tutumu nedeniyle Türkiye’ye dair, ithalat, yatırım ya da turizm olsun her şeye boykot uygulamak her Suudlu tüccar ya da tüketicinin sorumluluğudur” dedi.

Reuters’ta yer alan habere göre, bazı Suudi ve Türk tüccarlar bir yıldan uzun süredir Türkiye’den ithal ürünlere gayri resmi boykot uygulandığını ifade ediyorlardı.

Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler son zamanlarda dış politikadaki görüş ayrılıkları ve İstanbul’da hunharca katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı sebebiyle gergin durumda.

Türkiye karşıtı tutumu nedeniyle ilişkilerimizin gergin olduğu Suudi Arabistan'ın milli gününün İstanbul Havalimanı'na asılan pankartlarla kutlanması tepkilere neden olmuştu.

23 Eylül 2020 tarihinde asılan pankartlarda Türkçe olarak "Suudi Arabistan'ın bağımsızlık günü, kutlu olsun" yazılmıştı.