Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘ek süre’ cevabı

ABD ile Türkiye arasında 17 Ekim'de yapılan Güvenli Bölge Mutabakatı sonrası terör örgütüne verilen çekilme süresi dolmak üzere. Milli Savunma Bakanlığı'ndan gelen son dakika açıklamasına göre; teröristlere verilen çekilme süresinde bir değişiklik yapılmayacak.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan ‘ek süre’ cevabı

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatına verdiği 120 saatlik ara bu akşam sona eriyor. Sürenin bitmesine sayılı saatler kala Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “PKK’nın çekilme süresinin uzatılması” teklifinde bulunmuştu.

ÇEKİLME SÜRESİNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK

Milli Savunma Bakanlığı teröristlerin çekilmesi için ek bir süre verilmediğini belirterek, “Çekilme süresi ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı seviyesinde bir değişiklik yok” açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada “Bugün de çıkışlar devam edecek. Süreci takip ediyoruz. 22:01 itibari ile herhangi bir terörist unsurla karşılaşırsak etkisİz hale getiririz” ifadeleri kullanıldı.

160 YERLEŞKE KONTROL ALTINA ALINDI

Bakanlığın yaptığı açıklamada bölgede şu ana kadar 160 yerleşkenin kontrol altına alındığı belirtilerek “2200 km² alan kontrol ediliyor. Bu kapsamda bugüne kadar 40 mayın, 222 el yapımı patlayıcı (EYP) etkisiz hale getirildi.​ Mutabakat çerçevesinde YPG/PKK’lı teröristlerin bölgeden çıkarılmasına ilişkin süreç yakından takip ediliyor. Bölgeden 136 araç çıktı.” denildi.

BUGÜNE KADAR 42 TACİZ ATEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanlığın bölgeye ve harekata ilişkin aktardığı son durum bilgileri ise şöyle;

“TSK tarafından güvenli bölgenin tesisine yönelik mutabakata tam uyulurken YPG/PKK’lı teröristlerce şu ana kadar 42 taciz/ihlal yapıldı.Taciz ve ihlallere karşı meşru müdafaa hakkımız daima geçerlidir. Yapılan ihlal ve tacizler ABD ile anlık olarak paylaşılmaktadır.

7 MEHMETÇİK ŞEHİT, 90 MEHMETÇİK TEDAVİ ALTINDA

Barış Pınarı Harekatı’nın başlangıcından bugüne kadar toplam 7 askerimiz şehit oldu 90 askerimiz tedavi altına alındı.”

ERDOĞAN: VERİLEN SÖZLER YERİNE GETİRİLMEZSE HAREKAT DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ziyareti öncesi havalimanında yaptığı açıklamada , “2 bin 200 km karelik alan terörden arındırıldı. Bu gece saat 22:00’de süre bitiyor. ABD’nin verdiği sözler yerine gelmezse harekatımız daha kararlı bir şekilde devam edecektir. 2 milyona yakın Suriyeli buralara yerleşecek. ” ifadelerini kullandı.