Milli Takım Teknik direktörü kim olmalı?

Murat Bölükbaşı yazdı

Milli Takım Teknik direktörü kim olmalı?

Başlığı ‘kim olmalı’ diye atmam okuyucuda bir isim zikredeceğim algısı yaratmasın. Lakin yazım’da Milli Takım Teknik Direktörünün kim olması gerektiğinden ziyade nasıl olması gerektiği konusunu işleyeceğim.

Eski bir profesyonel futbolcu olarak, Milli Formayı giymek her sporcunun hayali olduğu gibi, bir teknik adam olarak, Milli Takımı yönetmenin her Teknik Direktörün ulaşmak istediği bir hayal olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Buradaki motivasyon, sana güvenerek teslim edilmiş göğsünde taşıdığın al bayrağın şan, şeref, onurla dolu geçmişi ve geleceğini seçilmiş bir oyuncu veya Teknik Direktör olarak temsil etme görevidir. Türk Milli Takımı Teknik Direktörü olmak, bir antrenör için “Allah’ın bir lütfudur.”

Milli Takım demek, uluslararası bir turnuva başarısından ziyade Türk kültürü, ahlakı, terbiyesi, disiplini, yüksek karakter, inanç ve azmi demektir. Devletin ve milletin 5 bin yıllık kadim tarihini ay yıldızlı kutsal forma altında şeref ve onurla temsil makamıdır. Kaybedilen müsabakalarda sonuca değil, sahada verilen mücadeleye, şevk, istek ve arzuya dikkat ve önem verilir. Bu sebeple eleştirel yorumlarda taktik, strateji, oyuncu tercihleri gibi saha sorunlarından ziyade, sahada atan yüreğe atıfla Milli Ruh eleştirisi yapılır. İşte bu eleştirilere muhatap olunan bir müsabaka neticesinde Milli Takım Teknik Direktörü Sayın Şenol Güneş “Karşılıklı anlaşarak’’ görevinden ayrıldı. Federasyon yetkilileri şimdi Yeni bir Teknik Adam arayışı içindeler. Bu seçim mutlaka Federasyonun belirlediği kriterler doğrultusunda gerçekleşecektir; lakin ben bazı noktalara özellikle dikkat çekmek ve yapılacak Teknik Direktör tercihinin Milli birlik ve bütünlüğümüze zarar vermeyecek, konunun futbol dışı mecralarda tartışılmasına yol açmayacak, neticede Türk Milletinin tamamının saygıyla karşılayacağı bir seçim olmasını arzu ediyorum.

İşte bu düşüncelerle Ben; Teknik Direktörün, milli görev teklif edilen bir adaydan değil, milli göreve talip olan liyakatli adaylar arasından ciddi görüşmeler sonucunda ortak kararla ve hangi nedenle belirlendiği kamuoyuna deklare edilerek seçilmesini istiyorum.

Ben; Milli Takım Teknik Direktörü asaletinin, sözleşmenin en değerli hükmü olduğunu bilen ve TFF’nin sunacağı şartları kabul eden bir Teknik Direktör adayı istiyorum.

Ben; sahada futbolcusu, tribünde taraftarı, televizyon başında milleti ezilirken görevi bırakmak için sözleşme şartlarını diretmeyen, “Vatan sevgisi Tazminat bedeli kadar olmayan” bir teknik direktör istiyorum.

Ben; milli ruhu, yönettiği takımın kalbine işleyebilen, aynı ruhu ve arzuyu Türk Milletine geçirebilen bir Teknik Direktör istiyorum.

Ben; Ben Atatürk’ün gösterdiği hedefe onun ilke ve inkılaplarına bağlı, yolunu kaybetmemiş, devlete millete baş kaldıran cemaat ve tarikatlarla yolu kesişmemiş zeki, çalışkan, ahlaklı ve Ne Mutlu Türküm diyebilen bir Teknik Direktör istiyorum.

Ne dersiniz! Sizce çok şey mi istiyorum?