Milli Takım'dan kimler Pensilvanya'ya gitti?... 'Herkes üç maymunu oynuyor'

Fenerbahçe'nin eski Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, A Milli Futbol Takımı’nın 2010 yılında Amerika’ya turneye gittiği sırada, kamptan ayrılan bazı yönetici ve futbolcuların Pensilvanya’ya ziyaretini hatırlattı. “10 yıl geçmiş, hala hakkımız yok mu bu gidenlerin kim olduğunu bilmeye?” diye soran Mosturoğlu, kafilede olan herkesin cevabı bildiğini ancak üç maymunu oynadığını söyledi. 

Milli Takım'dan kimler Pensilvanya'ya gitti?... 'Herkes üç maymunu oynuyor'
Milli Takım'dan kimler Pensilvanya'ya gitti?... 'Herkes üç maymunu oynuyor'

VERYANSIN TV

Fenerbahçe Eski Asbaşkanlarından Şekip Mosturoğlu ARTI 12 TV’DE Uzay Gökerman ve İlyas Bulcay’ın programına konuk oldu.

2010 yılında A Milli Futbol Takımı’nın Amerika turnesini hatırlatan Mosturoğlu, “Turneden yöneticilerin bir bölümü ile futbolcuların bir bölümü ayrılıp Pensilvanya’ya gidiyor. Bu konu medyada tartışıldı. Gitmeyen futbolcular ve yöneticiler de oluyor. 2010-2020… 10 yıl geçmiş, hala hakkımız yok mu bu gidenlerin kim olduğunu bilmeye?” ifadelerini kullandı. 

‘KAFİLEDE OLAN HERKES ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR'

“Federasyon başkanının, milli takımlar sorumlusunun, teknik direktörün, takım kaptanlarının kim olduğunu biliyoruz. En azından bunlardan bir iki tanesine sorsalar” diyen Mosturoğlu, kafilede olan herkesin cevabı bildiğini ancak üç maymunu oynadığını söyledi.

MEDYA AYAĞI SORUŞTURULMADI

Şike kumpasına ilişkin 2016 yılında Aziz Yıldırım adına yaptıkları ek suç duyurusuna da değinen Mosturoğlu, kumpasın medya ayağının soruşturulmadığını vurguladı. Yapılan suç duyurusunun ‘üç bacaklı’ olduğunu belirten Mosturoğlu, polislerle ilgili iddiaların yargılamaya dönüştüğünü, hakimlerle ilgili soruşturmanın sürdüğünü ancak medya ayağına ilişkin tek bir kişinin ifadesinin alınarak takipsizlik kararı verildiğini kaydetti.

3 temmuz sürecinde taraf olan, iddianamenin savuncusu olan bazı kişilerin bugün Fenerbahçe dostuymuş gibi medyada yer aldıklarını ifade eden Mosturoğlu, “Benim elimde 3 Temmuz’dan sonra yaklaşık 6 aylık bir zaman diliminde kim ne yazmış, nasıl taraf olmuş onun dökümü var. Bugün 'aldatıldık, kandırıldık' diyen insanlardan o gün bu işin bilirkişisi gibi davrananlar var. Bu okadar pervasızca yapılan birşeydi ki…” ifadelerini kullandı.

Mosturoğlu, Şike kumpasıyla ilgili “Süreç uzadı. Bitmesi lazım artık” dedi. 

'SORUŞTURMALARDA İSİMLERİ GEÇENLER HAKA FUTBOL CAMİASINDALAR'

“Devlet Su İşlerinde FETÖ temizliği yapıldı, hakem camiasında bir tane hakeme tesadüf edilmedi” diyen Mosturoğlu, programda ayrıca futbol sektörüne ilişkin FETÖ soruşturmalarına değindi. 

Türkiye’de futbol sektörüne ilişkin 7-8 tane soruşturma yapıldığını, bunların futbolcularla ilgili olduğunu anımsatan Mosturoğlu, dosyalarda yer alan sanık, tanık ve gizli tanık ifadeleriyle 30-40 kişilik bir liste olduğunu hatırlattı. Bu isimler arasında beraat edenlerin de olduğunu belirten Mosturoğlu,  yargılanan kişilerin verdikleri ifadelerle daha büyük bir isim havuzuna ulaşıldığına dikkat çekti. Mosturoğlu, "Her dosyada aynı isimleri geçen insanlar var ama bakıyorsunuz bunlar hala futbol camiasında bir figürler" diyerek gelinen noktayı özetledi.