Milyonlar harcanan karantina merkezi çürüyor

featured

Hatay Arsuz’da 36 yıl önce salgın hastalıklarda kullanılmak üzere inşa edilen milyonlarca liralık İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi çürüyor.

Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü, Hatay’da o dönem İskenderun İlçesi sınırlarında olan bölgeye bugünkü değeriyle milyonlarca liraya Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri’ni inşa ettirdi.

Bugün ise Arsus İlçesi sınırlarında kalan denize sıfır alanda 49 bin metrekare alana kurulu tesiste 113 süit oda, 500 kişi kapasiteli sosyal tesis, 32 personel lojmanı, restoranlar, konferans salonları, simultane tercüme kabinleri, çamaşırhane, ısıtma-soğutma sistemleri, jeneratör, arıtma tesisi, içme suyu isale hattı, mendirek dahil olması gereken her şey yaptırıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün aktardığına göre tüm eksiklikleri tamamlandıktan sonra da bina olduğu gibi bırakıldı, çürümeye terk edildi. Kamunun parasından milyonlarca lira harcama yapılarak inşa edilen tesisler hiç kullanılmadı.

Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisleri ülkemizde kamu alanındaki savurganlık ve beraberinde gelen zarara dair somut örnek olarak gösteriliyor. Salgınlarda kullanılmak amacıyla deniz kenarında yaptırılan binaların bugünkü hali, Sayıştay Raporu’nda da ‘kötü örnek’ olarak yer aldı.

CHP, MECLİS’E TAŞIDI

Salgın hastalıklarda kullanılmak üzere tüm ihtiyaçlar düşünülerek 2001 yılından hizmete açılan binalar, kullanılmadığı için çürümeye yüz tuttu, binalar hırsızların mekânı oldu.

Yaptırılan ama kullanılmadığı için perişan bir durumda olan, talan edilen karantina merkezi dururken, koronavirüs salgınında yurt dışından gelenleri karantinaya alabilmek için yer yokluğundan, sabaha karşı yurtlar boşaltılmış, öğrenciler valizleriyle sokakta kalmıştı. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur bu kamu zararını, TBMM gündemine taşıdı. Güzelmansur tesisin durumunu SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

“Yıllar önce olası salgın hastalıklarda kullanılmak üzere milyonlarca lira harcanarak yapılan bu karantina tesisindeki binaların çatı, duvar ve zeminlerinde çatlaklar var, camları ve kapıları kırık, herhangi bir güvenlik tedbiri alınmadığı için tesisat malzemeleri ve demirbaşları çalındı. Büyük bir kamu zararı ve israf var.”

CHP‘li Güzelmansur akla, mantığa, vicdana aykırı bir şekilde çürümeye terk edilen karantina tesisinin Sayıştay Raporu’nda da yer aldığını aktardı. Güzelmansur “T.C. Sayıştay Başkanlığı’nın, 2019 yılı Türk Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Denetim Raporu’nda, İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesisi değerli bir kamu kaynağı olarak nitelenerek bu taşınmazın atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararına dikkat çekiliyor” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle verdiği önergesinde Güzelmansur, bu değerli kamu yatırımının çürümeye terk edilmesinin sebebini, karantina merkezinin atıl bırakılmasıyla oluşan kamu zararının miktarını ve tesisin bakım-onarımının yaptırılarak amacına uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmayacağı sorularına cevap istedi.

Milyonlar harcanan karantina merkezi çürüyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!