Milyonlarca liralık Jandarma ihalesi Mehmet Cengiz'e gitti!

Jandarma’nın düzenlediği kışlalar ve komutanlık binaları için elektrik enerjisi alımı ihalesinin 131 milyon TL’lik dilimini Cengiz aldı. 91 milyon TL’lik kısmı ise Tivnikli’nin holdingi Eksim’e gitti.

Milyonlarca liralık Jandarma ihalesi Mehmet Cengiz'e gitti!

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, 13 Eylül tarihinde 2022 yılı için “serbest piyasadan elektrik enerjisi alımı” ihalesi düzenledi. Ülke genelindeki kışlaların ve il, ilçe komutanlık binalarının elektrik ihtiyacı için düzenlenen ihalenin tam 131 milyon 55 bin TL’lik en büyük dilimini Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik Şirketi aldı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, ihalenin 91 milyon 141 bin TL’lik kısmını Eksim Holding’e bağlı Dicle Elektrik Şirketi ve 11 milyon TL’lik kısmını ise Limak Holding’e bağlı Limak Uludağ Elektrik Şirketi’nin aldığı açıklandı.

MEGA PROJELERİN SAHİBİ

Kamuoyunun yakından tanıdığı Cengiz’in AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın olduğu da biliniyor. Cengiz Holding’e bağlı şirketler özellikle AKP iktidarı döneminde kamudan milyarlarca liralık ihaleler aldı. Tüm “mega projeleri” tek başına ya da konsorsiyum içinde yer alarak üstlenen Mehmet Cengiz'in yaptığı işlerden bazıları şöyle:

İstanbul 3’üncü Havalimanı, Hasankeyf Ilısu Barajı, Kuzey Marmara Otoyolu, Yusufeli Barajı ve HES ve Akkuyu Nükleer Santral Limanı...