Milyonları ilgilendiren zam oranı belli oldu!

Ev sahiplerinin ve kiracıların beklediği haber geldi. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kiralara TÜFE üzerinden yapılacak artış oranı yüzde 15.87 oldu.

Milyonları ilgilendiren zam oranı belli oldu!

Gazete Vatan’ın haberine göre Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesine göre yapılan kira artışları oranı belli oldu.Kanuna göre, sözleşmede farklı bir hüküm belirtilmedikçe konut kiraları 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre artırılıyordu. Bu uygulama 18 Ocak’ta çıkan torba yasa ile değişmişti.

Bu tarihten itibaren kira artışının ÜFE yerine 12 aylık ortalama Tüketici Fiyat Endeksi’ne (TÜFE) göre belirlenmesi hükme bağlandı.

ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dün enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre, 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 15.87 oldu. ÜFE’ye ayarlı artış devam etseydi kira artışı 19.68 olacaktı.

İş yerlerinde enflasyona göre kira artışı uygulamasına 1 Temmuz 2020’de geçilecek. Bu tarihten sonra iş yerleri kiraları için yenilecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınacak.Ancak şu aşamada kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebi dikkate alınacak.