‘Misak-ı Milli’nin 100 yılı’ pul sergisi

'Misak-ı Milli’nin 100 yılı' pul sergisi Marmara Üniversitesi’nin İstanbul Küçük Ayasofya Parkı’ndaki binasında görülebilir.

‘Misak-ı Milli’nin 100 yılı’ pul sergisi

“Millî Mücadelenin 100 Yılı (Misak-ı Milli)” olarak belirlenen 2020 pul sergilerinin ilki “Misak-ı Milli’nin 100 yılı”  Marmara Üniversitesi’nin İstanbul Küçük Ayasofya Parkı’ndaki binasında açıldı.

Ssergi 6 Şubat’a kadar ziyaret edilebilir.

Sergi, Kurtuluş Savaşı’nın mihenk taşlarından olan, Halide Edip Adıvar’ın da konuştuğu Sultan Ahmet Mitingleri’nin yapıldığı meydanda düzenlenmesiayrı bir anlam taşıyor.

Sergide Atatürk ve Kurtuluş Savaşı pullarının yanı sıra ilk kurulan TBMM (Ankara Hükümeti) pulları ve zarflarından oluşan koleksiyonlar, Atamızın Samsun’dan Amasya’ya giderken yolda söyledikleri “Dağ başını duman almış” marşından “İstiklal Marşı”na Q barkod okumalı taş plaklar, Atatürk ile ilgili marşların orijinal notaları, Atatürk konulu Milli Piyango biletleri de görülebilir.

1841’de posta taşıma ücreti olarak işleme giren pulun, mektup taşısın taşımasın, ticari yönü olsun olmasın, günümüzdeki işlevi için bilginin, görgünün estetik değerler gözetilerek yansıtılması da denebilir. Pullar, pul koleksiyonları kültüre olduğu gibi tarihe de tanıklık eden önemli belgeler.

ANADOLU’DA DEVAM EDECEK

2020 yılının bu ilk sergisini 11 Şubat’ta Kahramanmaraş, 11 Nisan’da Şanlıurfa sergileri izleyecek.

TBMM’nin açılış günü Ankara’da çok özel olması hedeflenen bir sergi düzenlenecek; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada çocuklara armağan edilmiş tek bayram olduğundan dünya çocuklarının koleksiyonlarından oluşan bu sergi Ankara’da PTT Pul Müzesi’nde izlenecek.

Gümrü Antlaşması’nın yapıldığı Kars’taki 3 Aralık sergisi ile bu yılın etkinlikleri tamamlanmış olacak.

2021 yılının sergileri ise yine tarihçemize göre belirlenip planlanacak.