Mısır fetva kurulu İstanbul’un fethine ‘işgal’ dedi

Mısır Fetva Kurulu, yayınladığı fetvada İstanbul'un fethini işgal olarak nitelendirdi. Kurum tepkiler üzerine 'Konstantinopolis'in fethi büyük bir İslami fetihtir' açıklaması yaptı.

Mısır fetva kurulu İstanbul’un fethine ‘işgal’ dedi

Mısır’da devlete bağlı olan Mısır Fetva Kurulu, Yunanistan’a destek çıkarak İstanbul’un fethini Osmanlı işgali olarak nitelendirdi.

Mısır Fetva Kurumu Facebook’ta, İstanbul’un fethini Osmanlı işgali olarak tanımladı.

Mısır’da dini fetvalar yayımlamaktan sorumlu kurum Dar El İfta, İstanbul’un fethini “işgal” olarak nitelendirmesinin tepki toplamasının ardından geri adım attı.

Mısır merkezli Al-Masry Al-Youm gazetesi 8 Haziran’da Dar El İfta’nın “Konstantinopolis’in fethi büyük bir İslami fetihtir” açıklamasını yayımladı.

Dar El İfta 7 Haziran’da internet sitesinde yayımladığı açıklamada, Bizans İmparatorluğu döneminde adı Konstantinapolis olan İstanbul’un 1453 yılında fethedilmesini “Osmanlı’nın İstanbul’u işgali” olarak nitelendirmişti.

Kurum yeni açıklamasında ise, “Fethin Hz. Muhammed tarafından önceden müjdelendiğini ve Osmanlı’nın büyük sufi sultanı Fatih Mehmet tarafından gerçekleştirildiğini” belirtti.

Dar El İfta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fetih ile ilgisinin bulunmadığını açıklamasında vurguladı ve bunun için Erdoğan’ın “Fatih Sultan Mehmet ile akrabalığı yok” ifadesine yer verdi.