MİT’in ‘FETÖ’ tespitine rağmen görevde tutulmuş

featured

İstinaf mahkemesinin hakkında verdiği beraat kararı iptal edilerek tekrar tutuklanan eski Korgeneral İyidil’le ilgili MİT’in 2015 Ağustos YAŞ toplantısı öncesinde ‘FETÖ’ tespiti yaptığı ortaya çıktı. İyidil’in bunun ardından emeklilik dilekçesi vermesine karşın görevde tutulduğu öğrenildi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara BAM 20. Dairesi’nin eski Korgeneral Metin İyidil hakkında verdiği beraat kararına itiraz ederek Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne başvurdu. “Metin İyidil’in 15 Temmuz gecesi bir kafede telefon görüşmeleri ile darbe kalkışmasının gidişatını anlamaya çalıştığı” belirtilen dilekçede, daha sonra “ısrarla kendisini darbe karşıtı gibi göstermeye çalıştığı” savunuldu.

MİT ‘FETÖ’ TESPİTİ YAPTI, EMELİLİK İŞLEME KONULMADI

İyidil’in dava dosyasından çıkan belgeler de darbeden önce görevde tutulması konusunda soru işaretleri yarattı. MİT; 23 Haziran 2015’de Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdiği “çok gizli” belgeyle, FETÖ ile irtibatlı subayların listesini verdi. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, MİT belgesinde birinci sırada yer alan Metin İyidil için “Paralel devlet yapılanması mensubu olduğuna dair iddiaların bulunduğu yönünde bilgi mevcuttur” notunu düştü. İyidil, bunun ardından 13 Temmuz 2015 tarihli emeklilik dilekçesi verdi. Ancak bu emeklilik işleme konulmadı. Dilekçe ve MİT belgesi; 15 Temmuz’dan sonra darbeci eski general Mehmet Partigöç’ün kasasından çıktı. İyidil, MİT’in belgesine karşın Ağustos 2015’teki YAŞ toplantısı sonucunda Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanlığına atandı. Üçlü karaname ile yapılan atama kararının altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün imzası yer aldı. O tarihde Necdet Özel Genelkurmay Başkanı, Hulusi Akar ise Kara Kuvvetleri Komutanı olarak görev yapıyordu.

MİT’in ‘FETÖ’ tespitine rağmen görevde tutulmuş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bildiklerini feto tezgahların anlat.hipnoz olmuşsun kendine gel.islamda hırsızlık kul hakkı yeme yok.dusmaninda olsa

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!