MİT’in Kosova’dan getirdiği FETÖ’cülere istenen ceza belli oldu

FETÖ'nün yurt dışı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında MİT'in Kosova istihbaratıyla yürüttüğü çalışmalar sonucu yakalanarak Türkiye'ye getirilen sanıkların arasında olan Mustafa Erdem ve Yusuf Karabina'nın yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Erdem'e  'silahlı terör örgütü yöneticiliği'nden 22,5 yıla kadar hapis cezası talep ederken, Karabina'nın 'silahlı terör örgütü üyeliği'nden 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

MİT’in Kosova’dan getirdiği FETÖ’cülere istenen ceza belli oldu

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Mustafa Erdem ve Yusuf Karabina getirildi. Sanıkların avukatı da salonda hazır bulundu. Duruşmada, mahkemeye gelen evraklar okundu. Savcı, celse arasında sanıklar hakkındaki mütalaasını dava dosyasına sunduğunu kaydetti. Cumhuriyet savcısı, celse arası sunulan mütalaasını okuyarak, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

‘ÖRGÜT KAPSAMINDA KALAN FAALİYETLERE YÖNELİK YAZIŞMALAR BULUNUYOR’

Mütalaada sanıklar Mustafa Erdem ve Yusuf Karabina’nın Bylock kullanıcısı olduğu ve örgütün sanıklara sahip çıktığı ve bu minvalde açıklama yapıldığı belirtildi. Mütalaaya göre, sanık Mustafa Erdem hakkında alınan dijital materyaller raporunda sanığın kendisi gibi Türkiye’ye Kosova’dan getirilen ve aynı suçtan yargılanan sanıklarla ve diğer kişilerle yaptıkları yazışmalarda Kosova ile ilgili örgüt kapsamında kalan faaliyetlere yönelik yazışmaların bulunduğu kaydedildi.

CASUSLUK’TAN BERAATLERİ İSTENDİ

Mütalaada savcı, sanıklar Mustafa erdem ve Yusuf Karabina hakkında ”Uluslararası casusluk yapma” suçunu işledikleri iddiasıyla dava açıldığı ancak mahkumiyetlerine yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle bu suçtan beraatlerini istedi. Mütalaada, sanık Mustafa Erdem’in Türkiye’ye getirilene kadar örgüt faaliyetlerine katılmaya devam ettiği belirtildi. Sanığın FETÖ oluşumunun  hedef ve çıkarları doğrultusunda Kosova’da örgütün amacına uygun biçimde işleyişini sağlayan, örgüt üyelerine görev veren yetkiyi haiz yönetici konumunda bulunduğu belirtilen mütalaada, bu nedenle sanık Erdem’in ”Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

KARABİNA’YA 7,5 YILDAN 15 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Mütalaada savcı, diğer sanık Yusuf Karabina hakkında toplanan delillere göre, ”Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

SÜRE TALEP ETTİLER

Savcının mütalaasına karşı savunmaları sorulan sanıklar hazır olmadıklarını belirterek, son savunmalarını yapabilmek için mahkemeden süre talebinde bulundular. Mahkeme heyeti, sanıklara son savunma yapmaları için süre verilmesine karar verdi. Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün yapısı, eylemleri ve örgütün yurt dışı yapılanmasının anlatılıyor. Silahlı terör örgütünün Güney Amerika (Brezilya, Arjantin), Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarındaki bazı ülkelerde okul, şirket ve kurum/kuruluşunun bulunduğu belirtiliyor. Sanık Mustafa Erdem’in Gülistan Eğitim Kurumları’nda müdürlük yaparak örgütsel faaliyet yürüttüğü belirtilen iddianamede, sanığın Bank Asya mevduatını örgütün talimatının ardından artırdığı, aynı zamanda “ByLock” ve “Falcon” kullanıcısı olduğu kaydediliyor. Sanık Yusuf Karabina’nın ise Gülistan Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Mehmet Akif Koleji’nde müdürlük yaparak örgütsel faaliyet yürüttüğü belirtilen iddianamede, sanığın “ByLock” kullanıcısı olduğu ve terör örgütünün Kosova’daki faaliyetlerine yönelik birçok yazışmanın da telefonunda yer aldığı kaydediliyor. İddianamede, tutuklu sanıklar Mustafa Erdem ve Yusuf Karabina hakkında ”Silahlı terör örgütü yöneticiliği yapmak” ve ”Uluslararası casusluk” suçlarından ayrı ayrı 16 yıl 6 aydan, 28 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.