Modeme bağlı cihazları görme

featured
service

Modeme bağlı cihazlar nasıl görülür, TP-Link ve Zyxel arayüzünde modeme bağlı cihazları engelleme yöntemleri ile haberimizde…

İnterneti daha verimli kullanabilmek için modeme bağlı cihazların nasıl görüleceği ve tanıdık olmayan kişilerin kablosuz ağa bağlanmasını engellemenin yolları merak konusu.

MODEME BAĞLI CİHAZLAR NASIL GÖRÜLÜR?

Pek çok insan istenmeyen cihazların modeme bağlanmasını engellemek için modeme bağlı aygıtları görmek istiyor. Modeme bağlı bütün cihazları görmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Modem arayüzüne girin

Öncelikle cihazınızı erişmek istediğiniz modemin ağına bağlayın. Ardından internet tarayıcınızın arama çubuğuna “192.168.1.1” yazın. Çoğu modem için bu adres geçerli olacaktır. Geçerli olmaması durumunda “192.168.1.2” veya “192.168.2.1” adresini deneyebilirsiniz. (Bu adreslerden biri geçerli olmazsa modemin arkasında yazan adresi girerek arayüzü açabilirsiniz.)

Modemin arayüzü açıldıktan sonra kullanıcı adı ve şifre sorulacaktır. İşlemi devam ettirmeniz için gereken şifreye kullanım kılavuzundan veya operatörden ulaşabilirsiniz.

2. Kablosuz sekmesine tıklayın

Modem markalarına göre çeşitli arayüzler bulunuyor. Ancak birçok modem arayüzünde kablosuz sekmesine girerek modeme bağlı cihazları görmek mümkün.

3. ‘Bağlı istemciler’ bölümüne girin

‘Bağlı istemciler’ bölümünde modeme bağlı cihazlar yer alır. Bu bölüme girerek modeme bağlanan aygıtları kontrol etmeniz mümkün.

TP-LINK MODEM ARAYÜZÜ

TP-Link marka modemin arayüzüne giriş yaptığınızda modeme bağlı cihazları görmek için sol tarafta yer alan menüden ‘kablosuz ayarları’nı seçin. Ardından ‘kablosuz durumu’ adlı menüye girin. Bu menüde modeme bağlanan cihazların MAC adresleri yer alır. MAC adresleri, modemin kablosuz ağına bağlı olan aygıtları gösterir. MAC adreslerinden her biri, bir cihazı simgeler. Ancak arayüzde, MAC adresinin hangi cihaza ait olduğuna dair bir bilgi yer almadığı için cihazı deneme yanılma yoluyla tespit edebilirsiniz.

Modeme bağlı cihazları görme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!