Montrö açıklamasına imza atan emekli amiral hayatını kaybetti

Emekli Tümamiral Orhun Özdemir yaşamını yitirdi. Özdemir, Montrö açıklamasına imza atan 104 amiralden biriydi.

Montrö açıklamasına imza atan emekli amiral hayatını kaybetti

Tümamiral Orhun Özdemir uzun süredir rahatsız olan eşine bakıyordu. Son olaydan son derece etkilendiği belirtilen Özdemir, 15 gün önce hastaneye kaldırılmıştı… Özdemir’in cenazesi programı oğlunun ABD’den geliş tarihine göre belirlenecek.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cem Gürdeniz, "Deniz Kuvvetlerimizin mümtaz amirallerinden E. Tümamiral Orhun Özdemir’i 8 Mayıs 2021 tarihinde kaybettik. Kendisinin emrinde 1986-1987 yıllarında Deniz Kuvvetleri Harekât Eğitim Daire Başkanı iken çalışma onuruna sahip olmuştum" dedi. 

Gürdeniz şunları belirtti:

"Kendisinin emrinde 1986-1987 yıllarında Deniz Kuvvetleri Harekât Eğitim Daire Başkanı iken çalışma onuruna sahip olmuştum. Denizaltı Filosunun her kademesinde görev yapan Amiralimizin Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında denizaltı komutanı olarak yaşadıkları ve katkıları her türlü takdirin üzerindedir. Kumpas davaların yaşandığı 2011-2014 yılları arasında Vardiya Bizde ve Sessiz Çığlık faaliyetlerinin hemen hepsinde eşlerimizin yanında durdu. Bizleri Silivri’de ziyaret etti. Atatürk’ün ve Cumhuriyetin mümtaz evladı, Bahriyemizin değerli Amiralinin aziz hatırası önünde tazimle eğiliyor, ailesine, dost ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Amiralim bir denizaltıcı olarak son dalışınızda yeni rotanız cennet olsun. Mavi Vatan tüm derinlikleriyle sizi bağrına bassın."