Morales BBC’yi tersledi: Sizinle mücadele etmek için döneceğim!

BBC'nin İspanyolca yayın yapan kanalı BBC Mundo, Bolivya'nın askeri darbeyle indirilen Devlet Başkanı Evo Morales'le yaptıkları söyleşiyi sansürledi. Morales, BBC muhabirine, 'Sizin yalanlarınızla savaşmak için geri döneceğim' dedi.

Morales BBC’yi tersledi: Sizinle mücadele etmek için döneceğim!

BBC’nin İspanyolca kanalı BBC Mundo Cuma günü Evo Morales’le söyleşi yaptı. Farklı dillere de yazılı olarak çevrilen söyleşi BBC Türkçe de dahil olmak üzere İngiliz menşeli kanalın yerel yayınlarında servis edildi.

BBC’nin yaptığı yazılı haberde Morales’in sözleri eksik aktarılırken, Bolivyalı liderin kanala ve BBC muhabirine yönelik tepkilerine hiç yer verilmedi.

MORALES’İ KÜÇÜMSEDİLER

BBC muhabirinin söyleşi boyunca Morales’in sözleri üzerine konuyu değiştirmeye çalışması ve Bolivya’nın ilk yerli Devlet Başkanı’nı küçümser tavrıysa Latin Amerika kamuoyunda tepki topladı.

Muhabir Gerardo Lissardy’nin, Morales’e gizlediği bir şey yoksa neden Bolivya’dan “kaçtığı”nı sorması üzerine Morales, başına 50 bin dolar konulduğunu söyleyerek muhabire “Beni ölü görmek mi istiyorsunuz?” sorusunu yöneltirken muhabirin soruyu duymazdan gelmesi ve konuyu değiştirmesi dikkat çekti.

“Henüz bilmiyorum ama her an olabilir. Sizin gibi sağın darbesini savunan gazetecilerle ve takipçilerinizle mücadele etmek için döneceğim.”

Muhabirin “Bana karşı savaşmak için mi?” demesi üzerineyse Morales, “Yalanlarınıza karşı” yanıtını verdi.