Moskova’dan mesaj: Türkiye ile aramıza nifak sokanlara izin vermeyeceğiz

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Moskova'nın kimsenin Rus-Türk ilişkilerine nifak sokmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Moskova’dan mesaj: Türkiye ile aramıza nifak sokanlara izin vermeyeceğiz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuşan Vasiliy Nebenzya, İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki son gelişmeler ışığında Türkiye ile yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Rusya’nın İdlib’deki çatışmaların sona ermesi ve gerilimin azaltılması için Türkiye’yle iş birliğine devam edeceğini belirten Nebenzya, iki ülkenin liderleri, dışişleri bakanları, siyasi ve askeri kurumlarının sürekli iletişim halinde olduğunun altını çizdi.

Sputnik’in aktardığına göre, Moskova’nın kimsenin Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere nifak sokmasına izin vermeyeceğini kaydeden Nebenzya, bu hususun Türkiye ve İran’la siyasi süreci teşvik ettikleri ASTANA formatındaki iş birliği için de geçerli olduğunu vurguladı.

ABD’DEN GELEN MESAJLAR

İdlib’te Türk askerlerinin şehit olmasının ardından gerilimin yükselmesiyle ABD’den üst üste açıklamalar gelmiş ve Ankara’ya yönelik “Putin’e güvenilmeyeceğini söylemiştik” mesajları verilmişti. Türkiye-Rusya ve İran arasında yürüyen Astana ve Soçi sürecini hedef alan ABD, İdlib’te Türkiye-Suriye arasındaki çatışmayı körükleyecek bir dil geliştirmişti.