Moskova’dan Türkiye açıklaması: Sıkı etkileşimimiz mevcut

featured

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İdlib’deki gerilim azaltma bölgesinde Türkiye ile sıkı bir etkileşime sahip olduklarını söyledi.

Bakanlıktaki bir toplantıda konuşan Şoygu, “Rus birlikleri Suriye’de barışın muhafaza edilmesi konusundaki garantörlüğüne devam ediyor. Türk askerleri ile birlikte Suriye’nin kuzeydoğusundaki yol güzergahı üzerinde devriye gerçekleştiriliyor, aynı zamanda İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde sıkı etkileşimimiz mevcut” ifadelerini kullandı.

Şoygu, Rus askerlerinin yardımıyla, Suriye’nin kuzeyindeki M-4 karayolu üzerinde sivil araçların geçişinin düzenlendiğini ifade etti.

“Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi askerleri tarafından 2 bin 400’den fazla insani yardım operasyonu gerçekleştirildi” diyen Şoygu, Rus askeri doktorların 130 binden fazla sivile yardım ettiğini kaydetti.

Şoygu, Rusya ile Suriye arasındaki işbirliği sayesinde 2 milyondan fazla Suriyeli göçmenin yurtlarına dönebildiklerini belirtti.

Suriye’deki Rus üslerinde de askeri ve sosyal altyapıların geliştirilmesine devam edildiğini belirten Şoygu, “Hmeymim hava üssünde tüm askeri uçaklar için koruyucu bölümler inşa edildi. Bu yıl helikopterler için bu tür 9 yapı daha hazır hale getirildi” dedi.

Şoygu, Tartus üssünde de çeşitli düzenlemeler yapıldığını ekledi.

Moskova’dan Türkiye açıklaması: Sıkı etkileşimimiz mevcut

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!