MSB’den İdlib açıklaması: Karşılık verilecek

Suriye ordusu Muarrat El Numan’ı ele geçirdi. Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'de yaşanan gelişmeler üzerine bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, 'Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişime meşru müdafaa çerçevesinde en sert şekilde tereddütsüz karşılık verilecek ve mukabele edilecektir.' denildi.

MSB’den İdlib açıklaması: Karşılık verilecek

İdlib kenti ile kırsalındaki terör gruplarına yönelik Suriye ordusunun havadan ve karadan operasyonları devam ederken, son 24 saatte 39 bin kişi daha yaşadıkları yerleri terk ederek, Türkiye sınırına yakın güvenli bölgelere göç etti.

Türkiye’nin gözlem noktaları da Suriye ordusunun operasyon sahasının gerisinde kaldı.

Suriye ordusunun İdlib’de yaklaşık bir aydır sürdürdüğü operasyonlar kapsamında Heyet Tahrir’uş Şam’ın (HTŞ) terör örgütünün işgalindeki vilayetin en büyük ilçelerinden Muarrat El Numan’ı ele geçirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan İdlib’de devam eden Suriye operasyonlarına yönelik açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:
12 Ocak 2020 tarihli ateşkes ilanına rağmen Rejim, İdlib’de havadan ve karadan saldırılarla, masum sivilleri katletmeye, yüzbinlerce insanın kış şartlarında evlerini zorla terk ve göç etmesine ve büyük bir insanlık trajedisine neden olmaya devam etmektedir.

Astana ve Soçi Mutabakatları kapsamında görev yapan Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişime meşru müdafaa çerçevesinde en sert şekilde tereddütsüz karşılık verilecek ve mukabele edilecektir.”