MTV nedir? Ek MTV ne zaman ödenecek?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ile ilgili güncel gelişmeler merak ediliyor. Ek vergiyi kimin ne zaman ödeyeceğiyle ilgili ayrıntılar kanunun yürürlük tarihine göre değişecek. Peki Ek MTV’nin detayları nedir ve ne zaman ödenecek, ayrıntılar haberimizde.

MTV_nedir_ek_MTV

MTV NEDİR?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) doğaya emisyon salan tüm motorlu araçlar için yılda iki kez ödenen vergiye denir. Bu bakımdan MTV sadece karayolu taşıtları için değil; ayrıca uçak, helikopter ve motorlu deniz araçları için de ödenir. Bu vergi doğaya saldıkları emisyon oranına, koltuk sayısına, aracın modeline göre değişiklik göstermektedir. Trafik sicil kaydı başladıktan sonra MTV ödenmeye başlanır ve ilk taksiti ocak, ikinci taksiti temmuz aydında ödenir. Aracın sicil kaydı sonlanana kadar ödenmesi zorunludur.

 

2023 MTV HESAPLAMA

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) hesaplaması karayolu araçları için motor silindir hacmi, aracın modeli ve ilk tescil tarihine göre hesaplanır. MTV’nin artmasındaki en önemli faktör motor silindir hacmidir. Motor silindir hacmi arttığında çıkacak olan vergi de artmaktadır. Bunun yanında aracın yaşı arttıkça MTV düşmektedir. 2023 yılında bir kereye mahsus olmak üzere ek MTV ödenecek. MTV hesabı için;

  • Aracın ilk tescil tarihi
  • Araç tipi
  • Elektrikli olup olmaması

gibi hususlar hesaplama için gerekli verilerdir. Buna örnek olarak 1-3 yaş arası 0-1300 motor silindir hacmindeki 2018 öncesine ait bir aracın MTV tutarı yıllık normal şartlarda 2120 TL iken ek ödeme ile 4240 TL olmuştur.

 

EK MTV ÖDEMESİ NE ZAMAN

Araç sahibi MTV mükellefi kişilere tahakkuk ettirilen 2023 yılındaki MTV ödemesine yapılan ek ile toplam ödeme iki katına çıkarıldı. Ek MTV’nin ilk taksiti ağustos sonu ve ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek.

 

EK MTV’Yİ KİMLER ÖDEYECEK?

2023’ün ikinci yarısında tescil edilen motorlu taşıtlar ek MTV’nin yarısını ödeyecektir. Bu demek oluyor ki Ağustos’tan sonra tescil edilen araçların yapacağı ödeme sadece kasım sonuna kadar tek taksittir. Ayrıca ek MTV ödemeyen motorlu araçların muayenesi yapılmayacaktır.

 

EK MTV’DEN KİMLER MUAF OLACAK?

Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında “Mücbir sebep hali” ilan edilen yerlerde deprem tarihi itibariyle kayıt ve tescil edilen araçlar, ağır ya da orta hasarlı binaların sahiplerine ait araçlar, deprem nedeniyle eşini ya da birinci dereceden yakınını kaybeden kişilere ait araçlar, deprem sebebiyle kullanılmaz durumda olan araçlar ek MTV’den muaftır.

MTV nedir? Ek MTV ne zaman ödenecek?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!