Mübariz Gurbanoğlu'nun Türkiye'deki mal varlığına el konuldu

FETÖ'ye yardım suçlamasından 5 yıl hapis cezası alan Mübariz Gurbanoğlu'nun Türkiye'deki mal varlıklarına el konulmasına karar verildi. Mahkeme, SOCAR'ın talebini haklı buldu.

Mübariz Gurbanoğlu'nun Türkiye'deki mal varlığına el konuldu

Uluslararası tahkim mahkemeleri Mübariz Gurbanoğlu'nun Socar'a 240 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. O kararlar üzerine Socar başvuruda bulundu ve mahkemeden Gurbanoğlu'nun Türkiye'deki mal varlığına el konulma kararı çıktı. 

Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar ve Socar grubuna ait şirketler Palmali'nin yükümlülüklerini ihlal iddiası ile Mübariz Gurbanoğlu'nun şirketlerine 3 ayrı dava açtı. 3 davadan da Socar lehine karar çıktı. 

5 Kasım 2020 Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nin ve 26 Ocak 2021 Londra Denizcilik Tahkim Derneği ve 3 Şubat Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu'nda tahkim şartlarına göre yürütülen süreçlerin sonucunda Gurbanoğlu Socar'a toplam 240 milyon dolar tazminat ödeyecek.  

Gurbanoğlu'nun Socar'a karşı iddiaları ise reddedildi. Socar kararın ardından Türkiye ve Malta mahkemelerine kararların icrası ve Gurbanoğlu'nun mal varlığa el konulması için başvuruda bulundu.

Socar'ın açıklamasına göre İstanbul Adalet Mahkemesi Socar lehine karar verdi. Gurbanoğlu'nun avukatları bu karara itiraz etti.

Ancak temyiz mahkemesi kararı reddetti. 7 Ekim 2021 tarihli kararla Gurbanoğlu'nun mal varlığına el konuldu. Malta mahkemeleri de daha önce bu kararı vermişti.