Muhalefetten Miçotakis’e: Fiyaskosun!

Yunanistan'ın eski Ekonomi Bakanı Yanis Varoufakis, Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e destek veren Miçotakis hükümetinin son yılların en büyük diplomatik fiyaskosuna imza attığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinin daha da güçlendiğini söyledi.

Muhalefetten Miçotakis’e: Fiyaskosun!

İstifa ettikten sonra MeRa25 adlı parti kurup meclise girmeyi başaran Varoufakis Başbakan Miçotakis’i ve eski başbakanı Aleksis Çipras’ı topa tuttu.

EN BÜYÜK DİPLOMATİK FİYASKO

Varoufakis Yunanistan’ın Libya sorununa karışmakla ve yanlış tarafı (Hafter) tutmakla, son yılların en büyük diplomatik fiyaskosuna imza attığını belirtti.

Darbeci Hafter’i, “Savaş Ağası” olarak nitelendiren Varoufakis, “Hafter’i kucaklarken, 1990’larda (Bosna Savaşı sırasında) Karaciç’e (savaş suçlusu ve “Sırp Kasabı” lakaplı) sarılıp hem ülkenin imajına hem de coğrafi stratejik konumumuza zarar veren aşırı milliyetçileri hatırlayın” dedi. Bu sözlerle açıkça Yunan Başbakan Miçotakis’i hedef alan eski Yunan Bakan Varoufakis, Yunanistan’ın Recep Tayyip Erdoğan’ın elini güçlendirdiğini açıkladı.

Eski partisinin lideri Çipras’ı da eleştirerik İsrail’le yaptığı petrol arama anlaşmasının Akdeniz’in altını delik deşik edeceğini Yunanistan’ın boru hatlarının ve Akdeniz petrolünden gelecek enerjinin değil, rüzgar enerjisi gibi çevreci enerji merkezi haline gelmesi ve dünyaya örnek olması gerektiğini vurguladı.

Yanis Varoufakis, Yunan Hükümeti’nin İsrail ve büyük petrol şirketleri ile yaptığı anlaşmanın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işine yaradığını Türk liderin bu sayede bölgede daha fazla güç kazandığını ve Türk kamuoyunu bir arada tutabildiğini savundu.