Muhalif yazarlar sus pus! Konu İmamoğlu olunca ‘liyakat’i unuttular

'Atamalarda liyakat' sözünü ağzından düşürmeyen muhalif yazarlar, İBB'nin ikinci adamı yapılan Can Akın Çağlar ataması için sus pus oldu. Birkaç isim dışında, Sözcü, Cumhuriyet, Yeniçağ, Halk Tv ve Tele 1 adeta ölü taklidi yaptı. CHP tabanından ise atamaya büyük tepki geldi.

Muhalif yazarlar sus pus! Konu İmamoğlu olunca ‘liyakat’i unuttular

İstanbul Büyükşehir Belesiyesi (İBB) Genel Sekreterliğine eski Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar‘ın atanması gündem oldu. Ancak bir türlü “muhalif yazarların” gündemine giremedi!

Çünkü CHP kurmayları, dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a yakınlığıyla bilinen Çağlar’ı ‘kredi yolsuzluğu’yla suçlamış ve istifasını istemişti.

Ziraat Bankası’ndan ayrıldıktan sonra Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) üyeliğine getirilen Çağlar’ın eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de yakın bir isimdi.

Can Akın Çağlar

2003-2011 yılları arasında Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yapan Çağlar’ın adı en çok 2011 yılında gündeme geldi.

Çağlar döneminde Ziraat Bankası, ortakları arasında Enver Nalbant ve Ahmet Sabri Uluğ’un bulunduğu Ağaçkakan İnşaat’ın Bayrampaşa’da 2011 yılında şaşaayla açılan, 10 ay sonra da kapanan dev “Ora İstanbul” projesine 285 milyon Euro’luk kredi vermişti. Ora İstanbul için 2012 yılında görülmeye başlayan iflas davası Yargıtay sürecini tamamlamadı.

CHP bu kredi olayını “Cumhuriyet tarihinin en büyük kredi batığı” olarak tarif etmişti.

CHP’nin ekonomi alanındaki kurmaylarından CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, 9 Ağustos 2012’de CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlemiş ve dönemin Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar’a çok sert suçlamalar yöneltti.

Çağlar’a “kredi yolsuzluğu” suçlaması yapan Erdoğdu’nun düzenlediği basın toplantısına CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katılmıştı.

Erdoğdu, BDDK üyeliğine atanan Çağlar’ı istifaya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ı da göreve çağırmıştı.

KILIÇDAROĞLU ‘GEÇİNİZ’ DEDİ, ERDOĞDU SESSİZ

Ekrem İmamoğlu, önceki gün Çağlar’ın göreve başlama töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada atamayı savundu ve Çağlar’a sahip çıktı. Dün de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, atamaya yönelik eleştiriler için “Geçiniz onları. İmamoğlu çok güzel çalışıyor” dedi. Yolsuzluk iddiasını o dönem çok güçlü şekilde dillendiren ve TBMM gündemine de taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu ise sessizliğini koruyor.

İmamoğlu’nun Çağlar’ın neden atandığına ilişkin yakın çevresine “Dış finansmana erişim meselemiz çok önemli. Bu konuyu yönetecek vasıfta bir genel sekreterimiz olmalı” dediği iddia edildi.