Muharrem İnce başarılı olur mu? Sabahattin Önkibar'dan flaş değerlendirme

Gazeteci yazar Sabahattin Önkibar, Muharrem İnce'nin başlattığı hareketin önemli olduğunu ancak zamanlama olarak yanlış olduğunu söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinin daha da güçlendiğini söyleyen Önkibar, iktidarın da muhalefette değişim istemeyeceğini savundu.

Muharrem İnce başarılı olur mu? Sabahattin Önkibar'dan flaş değerlendirme
Muharrem İnce başarılı olur mu? Sabahattin Önkibar'dan flaş değerlendirme

VERYANSIN TV

Muharrem İnce, bugün ilan ettiği, "Bin Günde Memleket Hareketi"ni, 4 Eylül'de Sivas Kongresi'nin yıl dönümünde Sivas'tan başlatacağını bildirdi.

İlgili haber: Muharrem İnce: 4 Eylül'de hareketi başlatacağız

İnce’nin hareketini gazeteci yazar Sabahattin Önkibar’a sorduk… İşte Önkibar’ın değerlendirmeleri…

Muharrem İnce’nin çıkışını ve açıklamalarını nasıl buldunuz?

Muharrem İnce’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etmesinin zemini inşa edilemedi. Yani ‘kurultayda en arkaya oturtuldum’ diyerek bir partiden istifa edilmez bu gerekçeyle istifa aslında kendi hareketini yaralamıştır.  Rüzgar oluşmasına engel olmuştur ne strateji ne taktik söz konusudur. Muharrem beyle dün konuştum. Muharrem beyin dediği; Cumhuriyet Halk Partisi’nden bir milletvekili bile kendi yanında olmayacağı yönünde.  ‘Gençlerle yola çıkacağım’ dedi yani Muharrem İnce CHP’de bir hareket yaratamadı. 

Şunu söyleyeyim Muharrem İnce yerlidir. Bakın PKK’lı, FETÖ’cü yazarlara çevreye, Muharrem İnce’yi adeta deccal adeta firavun ilan ettiler ki onlar zaten Kılıçdaroğlu’nu destekliyorlar. Zira Kılıçdaroğlu büyük bir projenin içindedir. O proje Abdullah Gül, PKK/HDP, FETÖ ya da Avrupa Birliği gibi emperyal unsurlardır.  Buradan hareket ile ben kıyaslandığında Muharrem İnce’yi çok daha yerli çok daha milli buluyorum  ama keşke Muharrem İnce iyi bir hazırlık yaparak iyi bir gerekçe yaratarak iyi bir rüzgar oluşturarak bu harekete kalkışsaydı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu rahatlattı, hazırlıksız pat diye çıktı. Şunun için rahatlattı; artık kimse Kılıçdaroğlu’na karşı aday olamayacak.  ‘Muharrem çıktı gördük’ denilecek. Siyasette en önemli şey konjonktürdür. Muharrem İnce konjonktür tayin edemedi, çıkış noktasında planlama yapamadı bu onun en önemli eksikliğidir. Ama bir şey kesinleşti CHP bundan sonra  yüzde 23 yüzde 24 bandının üstüne çıkamaz. Kılıçdaroğlu da artık zaten kendi ifadesi ‘dostlarım’ diyor. PKK/PYD’nin dostudur keza… Abdullah Gül’lerin Avrupa Birliği’nin, Pax Amerika’nın dostudur. Kılıçdaroğlu var olduğu sürece Tayyip Erdoğan iktidarda olmaya devam edecek. Kılıçdaroğlu, CHP hatta Türkiye’nin önündeki takozdur ve Türkiye’nin geleceğini karartmaktadır. 10 yılda 9 kere seçim kaybeden bir insan hâlâ o koltukta nasıl oturuyor anlamıyorum, bir de hiç utanıp sıkılmadan demokrasiden söz ediliyor. Kendisinin yaptığı milli iradeye baş kaldırmaktır. Kendi ekibinin elemanları olan Ünal Çeviköz ve Tuncay Özkan gibi işbirlikçilden CHP delegasyonu seçmemesine rağmen vazgeçmemiştir.

 Ben AKP’yi iktidara getiren emperyal gücün Türkiye’de muhalefeti de dizayn ettiğini Devlet Bahçeli’yi Tayyip Erdoğan’a ram ettiğini Kılıçdaroğlu’nu da CHP’nin başına oturtulduğunu yıllardır söyleye geliyorum.

-Muharrem İnce tamamen ipleri koparıp yeni  parti kursa sizce başarı şansı nedir?

Konjonktüre bağlı… Bakın Muharrem İnce’nin parası var mı pulu var mı? maalesef Türkiye’de bu bir hakikat paranız olmadan siyaset yapamazsınız, medyanız olmadan siyaset yapamazsınız.

Tayyip  Erdoğan için Kılıçdaroğlu bal kaymak bir isimdir… Adam CHP’yi kilitledi.  CHP yüzde 24’ün üzerine çıkamıyor . Tayyip Erdoğan da Muharrem’i istemez…