Muharrem İnce: CHP'de Atatürk düşmanları var

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Muharrem İnce'nin kendisine, "Parti kurmuyorum. Halkla beraber yola çıkıyorum. Harekete geçiyorum. Bir hareket başlatıyorum" dediğini aktardı. Altaylı'ya konuşan İnce, partide 'vebalı hale getirildiğini' belirterek, "CHP'de Atatürk düşmanları var. Açıkça söylüyorum. Beni asıl öfkelendiren bu" ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce: CHP'de Atatürk düşmanları var
Muharrem İnce: CHP'de Atatürk düşmanları var

Muharrem İnce, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’yı arayarak sorularını yanıtladı.

SARAY’A GİDEN BİR GENEL BAŞKAN YARDIMCISI

Cumhurbaşkanlığı’na aday olduğu süreçte hakkında söylenen “Saraya gittiği” iddialarıyla ilgili konuşan Muharrem İnce “Beştepe’ye Cumhurbaşkanlığı Sarayına giden bir CHP’li var ama o ben değilim. Gidenin kim olduğunu da biliyorum. Bir genel başkan yardımcısı gitti Saray’a, Tayyip Erdoğan’a. Görüştü” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYI ABDULLAH GÜL’DÜ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun adayının kesinlikle Abdullah Gül olduğunu belirten İnce, “CHP’den birini asla düşünmüyordu. Bütün arzusu Abdullah Bey’i aday göstermekti. Ama onun bu planını Meral Akşener bozdu. Açık söylüyorum ben Akşener sayesinde aday oldum.” Ifadelerini kullandı.

'SANKİ VEBALI HALE GETİRİLDİM'

“Bana destek olan kim varsa partiden ya atıldı ya pasifize edildi ya küstürüldü. Sanki vebalı hale getirildim” diyen İnce şu açıklamalarda bulundu:

“Ardından bu Saray’a gitme meselesini birileri kurguladı. Ben de bu iftiraya dava açtım. Genel Başkanımıza da dedim ki, ‘Parti de dava açsın’ ama açmadılar. Niye açmadılar sormak lazım. Ben Beştepe’ye Saray’a gitsem gizli gitmem. Açık açık giderim. Twitter’dan duyurur giderim. Çünkü bugünkü sisteme göre ben ana muhalefetim. Tayyip Erdoğan’ın rakibi Kemal Kılıçdaroğlu değildi, bendim. Bu yüzden isteseydim açık açık gider görüşürdüm. Gitmedim. O da yetmedi şimdi bir de bölücülük meselesi çıktı.” 

'BÖLÜCÜLÜK' İDDİASINA YANIT VERDİ

İnce, bölücülük suçlamasına ilişkin “Yahu bugünkü sistemde bölmek mümkün değil ki! Ben bir parti kurup gidip bunu Cumhur İttifakı’na mı eklemleyeceğim. Mümkün mü?” ifadesini kullandı.

Partiye kırgınlığını dile getiren İnce, “Genel Başkan’ın maaşlı danışmanı Kurultay’da Genel Başkan’ın yanında oturtulurken benim gibi Cumhurbaşkanı adayı olmuş bir CHP’linin, 14 yaşından beri bu partiye her kademede hizmet etmiş birinin milletvekili olduğu kent Y harfinde diye en arkaya oturtulması tabii kırdı beni. Ama arkaya oturtulmaya kızıp parti kuracak kadar çocukça bir iş yapacak adam da değilim” dedi.

'CHP’DE ATATÜRK DÜŞMANLARI VAR'

“Birçok şey sayarım kırıldığım ama asıl mesele şu” diyen İnce “CHP’de Atatürk düşmanları yer bulabiliyorsa ben asıl buna kızarım. AK Parti’de Atatürk düşmanlarına alışkınız ama CHP’de de oldu mu bak işte onu kabul etmem mümkün değil.” Ifadelerini kullandı.

Altaylı'nın “CHP’de Atatürk düşmanları mı var diyorsunuz?” sorusuna İnce “Evet var. Açıkça söylüyorum. Beni asıl öfkelendiren bu zaten” yanıtını verdi.

YENİ PARTİ KURUYOR MU?

 İnce’ye yeni parti kuracağı iddialarını soran Fatih Altaylı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Bu nedenle mi yeni bir parti kuruyorsunuz?”

“Fatih Bey, bakın az önce lafım yarım kaldı. Bu sistemde bir bölen olmak mümkün değil. Yüzde 51 lazım. Ben gidip AK Parti’ye, Cumhur İttifakı’na katılmayacağıma göre demek ki bir şeyi bölmüyorum. Zaten akıl var, izan var. De ki ben gittim Cumhur İttifakı’na. Yahu 1 tek taraftarımı, bir tek kişiyi oraya götürebilir miyim? Ben AK Parti karşıtı olarak bir anlam ifade ediyorum. AK Parti’ye bir kişi bile götüremem ki.” 

ERDOĞAN BENDEN RAHATSIZ OLMALI

“Ama AK Parti’ye yakın medya ve kalemler çok destekliyor sizi.”

“Vallahi o onların hatası. Bence tedirgin olmaları lazım. Çünkü ben Tayyip Erdoğan’ın oyundan da alacağım belki de. Belki onların da umudu olacağım. Asıl onlar tedirgin olmalı.”

“Yani bir parti kuruyorsunuz!”

“Bakın ben parti kuruyorum falan demedim hiç. Anket şirketlerinin patronları arıyor. Yüzde 9 şimdiden var diyorlar. Dün arayan biri yüzde 12 olduğumu söylüyor. Bakın bunların hiçbir önemi yok. Ya yüzde 50 artı 1 olacaksın ya da olmayacaksın. Artık bu iş futbol maçı değil, basketbol maçı. Beraberlik yok. Bir taraftan biri kazanacak. Bu sistemde bölücülük mümkün değil.”

“Yani parti kurmuyor musunuz, kuruyor musunuz?” diye ısrar ediyorum.

YÜZDE 51 İÇİN YOLA ÇIKIYORUM

“Ben bir parti kurmuyorum. Ben yola çıkıyorum. Yüzde 31’le bıraktım. Şimdi onu yüzde 51’e çıkarmak için yola çıkıyorum.”

“Nereye, yeni bir partiye doğru mu bu yol?”

“Bu yol Diyarbakır’da karpuz tarlasına gidiyor. Diyarbakır’da kardeşlerimle karpuz toplayacağım, Sümbül Deresi’nde işçilerle olacağım, Rize’de çay toplayacağım. Yollara çıkıyorum, halka emanet edeceğim kendimi. Parti kurmuyorum. Halkla beraber yola çıkıyorum. Harekete geçiyorum. Bir hareket başlatıyorum. Halkla beraber. ”

“Anladığım kadarı ile Fransa’da Macron örneği gibi. Partisiz bir liderlik...”

“Evet. Niye olmasın. Macron gibi de diyebiliriz. Bu hareket yarın bir partiye dönüşür mü, yoksa partiler o hareketin arkasına mı takılır bilmem. Ben yola çıkıyorum. Ben yüzde 9, yüzde 10, yüzde 12 ya da yüzde 49 için çıkmıyorum yola. Yüzde 51 için çıkıyorum.”

İNCE'DEN YENİ PAYLAŞIM

Öte yandan, Muharrem İnce, sosyal medya hesabından yeni bir açıklama yaptı. İnce, "İşler kötüye giderken kendi hatalarını dış mihraklara bağlayanlarla, kendileri gibi düşünmeyenleri iktidarla ilişkilendirip ihanetle suçlayanlar aslında aynı yolun yolcusudur" ifadelerini kullandı.