Muharrem İnce ekibini açıkladı

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, Sivas'tan 4 Eylül'de başlattığı "Bin Günde Memleket Hareketi" programının kurucular listesini açıkladı. CHP'ye yönelik çok sert eleştiriler yönelten İnce, "Kahroluyorum. Son seçimlerde büyükşehirlerde HDP’nin desteği olmadı mı? Oldu. CHP yönetimi çıksın teşekkür etsin" dedi.

Muharrem İnce ekibini açıkladı

Muharrem İnce, başlattığı Memleket Hareketi Programına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Ekibinde yer alacak isimleri açıklayan İnce, CHP’ye yönelik sert eleştiriler yöneltti.

İnce, Memleket Hareketi kapsamında bugüne kadar 46 vilayeti gezdiklerini, Türkiye'nin 81 ilini karış karış gezmeye devam edeceklerini söyledi. Türkiye'nin sorunlarını dinlediklerini anlatan İnce, bu ülkenin iyi eğitim almış evlatlarıyla memleket sorunlarına kafa yorduklarını, çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti. Bu muhalefeti kurmaya neden mecbur olduklarını anlatan İnce, Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini, ülkenin büyük problemlerinin bulunduğunu ifade etti.

Böyle bir ortamda ana muhalefet partisinin oyunun yüzde 60-70 olması gerektiğine değinen İnce, "Ne yazık ki milletin derdiyle uğraşmak yerine ülkesinin ve partisinin kurucusunun adını mı kullanacak, soyadını mı kullanacak tartışmasına yoğunlaşıyorlar. Yazık bu ülkeye, yazık evlatlarımıza, yazık geleceğimize. Biz bu ülkeyi yolda bulmadık. Biz Türkiye'nin bir büyük ittifaka ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz." dedi. 

Türkiye'deki partileri "tek adam partileri" olarak tanımlayan İnce, sorunları yaratanların sorunları çözemeyeceğini söyledi.

'KAHROLUYORUM' 

CHP'nin ülkeye umut olamadığını dile getiren İnce, "Parti kuracak mısınız?" sorusunu, "Parti kurmak, dilekçe vermek çok kolay iş arkadaşlar. Bakarız ona zamanı gelince. Biz şimdi milleti dinliyoruz." diyerek yanıtladı.

Genel merkezlere kapanıp siyaset yapma derdinin bittiğini aktaran İnce, "Memleket Hareketi olarak otobüs içerisinde yaşıyoruz." ifadesini kullandı.

CHP'de 40 yıl siyaset yaptığını ve partinin bugün düştüğü durum karşısında kahrolduğunu vurgulayan İnce, "Hayatında milletvekili olana kadar CHP'ye oy vermemiş insanlardan CHP'liliği öğrenecek halim yok benim. 40 yılımı verdim bu partiye, kahroluyorum, üzülüyorum, iyi olsun istiyorum. (Yüzde) 60, 70, 80 alsın istiyorum, çok iyi olsun istiyorum. Bizim bunlarda bir kabahatimiz yok, biz işimize bakıyoruz." diye konuştu. 

İnce’nin diğer sorulara verdiği yanıtlar şöyle: 

Arkadaşlar basketbolun kurallarıyla futbol oynanmaz burada bir anlaşalım 50+1’de bölme işlemi olmaz. Burada bölüyor diyenler birincisi matematik bilmiyorlar, ikincisi art niyetli. Biz mecbur muyuz her hafta skandallar yapan bir partide siyaset yapmaya?

Atatürk diyemeyeceksin, Gazi Mustafa Kemal derim diyeceksin, en büyük örgütün başında bulunacaksın, seninle siyaset yapamam ben yollarımı ayırırım. Bölme işlemi diye bir şey yok. O, parlamenter sistemde olurdu. Bölme ne zaman olur? Gidersin Cumhur İttifakı’na ki gitmeyeceğime göre bölme işlemini bir kaldıralım.

‘CHP HER HAFTA BİR SKANDAL YARATIYOR’

Milletin sokaklarda seçim diye bağırması lazım. Ama parti her hafta başka bir işle uğraşıyor. Her hafta bir iç işiyle uğraşıyor, bizim bir suçumuz yok bunda. Bir hafta mafya lideri CHP’li belediyeyi ziyaret ediyor, bir hafta CHP’li bürokrat, CHP Genel Başkanı’na hakaret ediyor. Bir hafta Atatürk diyemiyor. Bekliyorum şimdi bu hafta ne çıkacak. Bizim bunlarla alakamız yok. Parti kurmak çok kolay arkadaşlar. Gidersin yazarsın dilekçeyi İçişleri Bakanlığı’na. Türkiye’de 92 tane parti var. Bakarız ona zamanı gelince, biz şimdi milleti dinliyoruz. Millet aç, açıkta. Biz milleti dinliyoruz, millet bizi bir yöne sevk edecek. Kur derlerse kurarız. Genel merkezlere kapanıp siyaset yapma devri bitti. Miting devri de bitti. Ağrı’nın, Hakkari’nin, Şırnak’ın en işlek caddelerine gireceksin. En işlek caddelerde yürüyeceksin, 2 metre mesafeden milletle tek tek konuşacaksın. Önceden milleti bir meydana dolduruyorduk, orada konuşuyorduk; artık o devir bitti. Yeni siyaset biçimi. Dünyada Memleket Hareketi olarak ilk biz başlattık. Otobüs içinde yaşıyoruz. 10 saat, 14 saat otobüs içinde yaşıyoruz. Ya 4 işlemi kontrol edelim, ya da art niyetli olmayalım.

'CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA ZAMANI GELİNCE BAKARIZ'

Bizim cumhurbaşkanlığı adayları derdimiz yok. Benim ya da arkadaşlarımın böyle bir derdi yok. Memleket derdimiz var. Adaylığa çok var, bakarsınız başkası olur. Analar ne yiğitler doğuruyor, hiç belli olmaz o. Şimdiden cumhurbaşkanı adayı kimse olamaz, ben de olamam, başkası da olamaz. Ona bakarız zamanı gelince. 2 sene önce dolar 8-10 lira olacak, memleket batıyor demiştim. O zaman beni yuhalayanlar, bugün ön görümü alkışlıyorlar. Daha üstü de belli değil. Bu memleket kötü yönetiliyor. Bu muhalefet de kötü yönetiliyor. Böyle bir ortamda ana muhalefet partisinin oyu yüzde 65’i geçmesi lazım. 

'CHP BÜYÜKŞEHİRLERDE HDP SAYESİNDE KAZANDI'

İttifakları kiminle yapacaksınız mertçe yapacaksınız. Mertçe yapacaksınız. Milletin gözünün önünde, gizli saklı değil. Son seçimlerde bize büyükşehirlerde HDP'lilerin desteği olmadı mı kardeşim, bunu bilmiyor muyuz yani, oldu. Kürtlerin desteği olmadı mı büyükşehirde, oldu. Onların desteği olmasaydı alamazdık büyükşehirleri. CHP yönetimi çıksın, 'Ya siz vazgeçtiniz, aday çıkarmadınız, geldiniz bizi desteklediniz, teşekkür ederiz.' desin. Bunda bir sıkıntı yok. Teşekkür etmezsen yarın sıkıntılı olur süreç.

HAREKETİN KURUCULAR LİSTESİNİ AÇIKLADI

Basın toplantısında "Memleket Hareketi olarak ne istiyoruz?" diyerek 67 madde sıralayan İnce, kurucular listesini de alfabetik sıraya göre açıkladı.

İnce, toplumun her kesiminden kişinin harekette yer aldığını, yılbaşından sonra kadronun daha da genişleyeceğini söyledi.

İnce’nin hareketinde yer alacak isimler şöyle:

– Ahmet Özalp (siyaset bilimi profesörü)

– Ali Rıza Büyükuslu (işletme profesörü) 

– Ali Tunç Can (uçak mühendisi) 

– Alper Karaoğlan (beyin cerrahı)

– Ayberk Yağız (endüstriyel tasarımcı)

– Ayşe Özsoy Sarıkkamışlı (avukat) 

– Aykut Demiray (bankacı) 

– Barış Kuzgunbay (tıp profesörü)

– Berk Hacıgüzeller (mali müşavir)

– Berna Bütüner Karadeniz (siyaset bilimci)

– Bilin Neyaptı (iktisat doçenti)

– Burak Hasar (diş hekimi) 

– Cüneyt Oğuz (yatırım bankacısı)

– Çiğdem Bayraktar Ör (yazar-yayıncı) 

– Ebru Arıkan (iş insanı-eğitimci)

– Erkin Şahinöz (stratejik yönetim danışmanı)

– Gürbüz Evren (kalkınma uzmanı) 

– Hüseyin Baraner (turizmci) 

– Hüseyin Ercüment Değer (avukat)

– İlhan Düzyürek (yönetici) 

– İlkay Yıldırım (ekonomist)

– İpek Özkal Sayan (siyasal bilgiler doçenti)

– Mehmet Kazancıoğlu (makine mühendisi) 

– Mert Ünlü (ihracatçı) 

– Meryem Şengül Kala (gazeteci-yapımcı)

– Muharrem Yıldız (eğitimci)

– Osman Kurtuluş (ortopedi ve travmatoloji uzmanı)

– Osman Serkan İleri (inşaat mühendisi) 

– Özgür Serkan Yılmaz (üst düzey yönetici) 

– Serkan Yahşi (inşaat mühendisi) 

– Serkan Ufuk Akgül (iş insanı)

– Sibel Aracı (psikiyatrist) 

– Tolga Yücel (oyunc-yönetmen)

– Yağız Elver (akademisyen)

– Zeynep Hazal Tulgar (üniversite öğrencisi)