featured

Muharrem İnce’den ‘Üçüncü ittifak’ açıklaması

service

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ‘Üçüncü bir ittifak arayışı olur mu?’ sorusuna karşılık seçime tek başına gitmenin koşullarını zorlayacaklarını söyledi. İnce ‘Zamanı gelince ittifak kurulabilir ama şimdilik böyle bir niyetimiz yok. Seçime yakın ittifaklara bakarız’ dedi.

Muharrem İnce, bir otelde basın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Konuşmasında bir siyasi partinin genel başkanının doğal cumhurbaşkanı adayı olacağının altını çizen Muharrem İnce, Memleket Partisinin bir kişi partisi değil, kadro partisi olduğunu söyledi. Tek başına seçimleri kazanma iddiasıyla yola çıktıklarını belirten İnce, ittifaklar konusuna seçime 3 ay kala bakılabileceğini aktardı.

İnce, “Bu iktidarın değişmesi için ne gerekiyorsa onu yaparız. Ama biz iddiamızın arkasındayız. Bu partiyi kurmuşsak, ben aday olmuyorsam ne diye duruyorum. O zaman burada durmanın bir anlamı yok.” değerlendirmesini yaptı.

‘İKİNCİ TURA KALIRSA KİMİ DESTEKLEYECEĞİMİZİ ÜYELERİMİZE SORARIZ’

İnce, bir soru üzerine cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda hangi adayı destekleyeceklerini de üyelere soracaklarını açıkladı. İnce, “Kesinlikle öyle yapmalıyız. Emin olun, burada söz veriyorum, üyelere soracağız.” dedi.

‘İKTİDARIN DA MUHALEFETİN DE DEĞİŞMESİ LAZIM’

“Bu iktidarın değişmesi lazım ama bize sorarsanız bu muhalefetin de değişmesi lazım.” diyen İnce, cumhurbaşkanı seçimlerine çatı adayla gidilmesi gerektiğini söyleyenlerin matematik bilmeyenler olduğunu dile getirdi.

İnce, “Kesinlikle çoklu aday olması lazım. Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Akşener ayrı ayrı aday olmalılar. Muharrem İnce ayrı aday olmalı. HDP aday çıkarmalı. Aday sayısı ne kadar çok olursa katılım o kadar yüksek olur. Buna rağmen Sayın Erdoğan birinci turda yüzde 51’i alıyorsa zaten yapacak bir şey yok. Ama bu adaylar topluma söz vermeli. İkinci tura kalırsa, kim ikinciyse onu desteklemek üzere söz vermeli. Böyle yapılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

İnce, “çatı aday”la seçime gidilmesinin katılımı düşüreceğini ifade etti.

‘ANKETLERİN HEPSİ PALAVRA’

“Memleket Partisinin anketlere yansıyan rakamlara göre oy oranları nedir?” sorusuna İnce, “Ben bu anketlerin hiçbirine inanmıyorum, hepsi palavradır, masa başında yapılmıştır. Biz henüz bir anket yaptırmadık, kurultaydan sonra ekim-kasım gibi yaptıracağız. 5, 7, 10, bunlara takıntılı değiliz, aşacağımızı düşünüyoruz.” yanıtını verdi.

Sadece iktidarda değil muhalefette de “tek adam sorunu” bulunduğunu söyleyen İnce, Türkiye’nin acilen bir ortak akla ihtiyacı olduğunu söyledi.

‘ÖNEMLİ OLAN GÜÇLER AYRILIĞI’

“Millet İttifakı seçime parlamenter sistem vaadiyle gidiyor, sizin bir sistem tasarımınız var mı?” sorusu üzerine İnce, dünya siyaset literatüründe Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de güçlendirilmiş parlamenter sistemin de olmadığını belirtti.

İnce, “Önemli olan güçler ayrılığıdır bir sistemde, adına takılmayın. Güçler ayrılığı varsa o sistem doğru bir sistemdir, değilse doğru sistem değildir. Türkiye’de güçler ayrılığı yok, tek güç var. Bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni doğru bulmuyorum ama geçmiş sistem de doğru değil. Bugünkü kötü, dünkü de kötüydü. Adını doğru koymamız lazım. Sistemin adıyla değil özüyle uğraşıyorum, güçler ayrılığı olursa onu destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

Erken seçim ihtimaline yönelik soruyu da yanıtlayan Muharrem İnce, “Baskın bir seçim görmüyorum, deneyimlerim bunu söylüyor. 2022 sonbaharından önce seçim öngörmüyorum. Çanakkale Köprüsü’nü açmadan seçime gitmeyecektir. Mektubu böyle okuyorum.” şeklinde konuştu.

‘ÜÇÜNCÜ İTTİFAK’ YANITI

Muharrem İnce, bir başka soruyu yanıtlarken cumhurbaşkanı seçimleri sırasında meydanlara çıktığı zaman “baş aktör” olacağına inandığını söyledi. İnce, “Yine başpehlivanlığa güreşeceğimden kuşkumuz yok.” açıklamasını yaptı.

“Üçüncü bir ittifak arayışı olur mu?” sorusuna İnce şu karşılığı verdi:

“Biz seçime tek başına gitmenin koşullarını zorlayacağız. İttifaklar seçime yakın olur. Ortada bir seçim yokken ittifak açıklamalarını yanlış buluyorum. Memleket Partisinin amacı 50 artı 1’i almaktır. Zamanı gelince ittifak kurulabilir ama şimdilik böyle bir niyetimiz yok. Seçime yakın ittifaklara bakarız.”

‘ASIL MÜSLÜMANLARA LAZIM LAİKLİK’

Laiklik tartışmalarına da değinen Muharrem İnce, ana muhalefetin tutumunu eleştirirken, Diyanet İşleri Başkanı’nın da siyaset yaptığını savundu. İnce, “Laiklik can damarımızdır. Müslümanlar şunu bilmelidir ki 2 milyarlık Müslüman dünyasına baksınlar, laikliğin farkını orada anlarlar. Asıl Müslümanlara lazım laiklik. Kadınlarımıza sesleniyorum, bakın Afganistan’a ibret alın. Onun için bu sinir uçlarıyla oynamamak lazım. Sayın Bahçeli’yle pek anlaşamayız ama bu konudaki açıklamasını çok yerinde buldum. Diyanet İşleri Başkanı’nın bu kadar işin içinde olması, bu kadar siyaset arenasının içinde olmasından rahatsızlık duyuyorum, bu dini yıpratır.” diye konuştu.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muharrem İnce’den ‘Üçüncü ittifak’ açıklaması

You have to agree to the comment policy.