Muharrem İnce’nin CHP hesapları! İmamoğlu aday olursa…

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP'li Muharrem İnce'nin hem parti liderliği hem de Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili planlarına yönelik yorumlarda bulundu. İnce ile çıktıkları CNN Türk programının ardından değerlendirmelerini köşesine taşıyan Selvi, İnce'nin

Muharrem İnce’nin CHP hesapları! İmamoğlu aday olursa…

“Külliyeye giden CHP”li haberinin ardından Türkiye gündemine oturan krizde en çok Muharrem İnce’nin adı anıldı. Çünkü haberin muhatabı oydu. Külliyede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü iddia edilen kişi Muharrem İnce’ydi. Yalanlanan haberin kaynağının genel merkezdeki bir CHP’li olduğu iddiası ise partide büyük krize neden oldu. Sert bir basın toplantısı düzenleyen İnce, yalan haberin “CHP genel merkezindeki bir çete” tarafından üretildiğini ve servis edildiğini öne sürdü. İnce, bu haberi hem CHP liderliğini hem de Cumhurbaşkanı adaylığını engellemeye yönelik bir hamle olarak değerlendirdi. CHP’deki kriz hafifledi ancak İnce planlarını askıya almadı.

ADAY OLACAK MI?

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Muharrem İnce’nin gelecek planlarına ilişkin bugünkü köşesinde şöyle yazdı:

“Öncelikle Muharrem İnce’ye ilişkin gözlemlerimi paylaşmak istiyorum. Daha bir oturmuş, eski hırçın görüntüsü gitmiş, yerine daha bilgece bir hava gelmiş. Ama öyle ‘bal Mahmut’ kıvamında da değil. Damarına basınca hafiften sertleşiyor. Cumhurbaşkanı adaylığından sonra günlük polemiklerden uzak durmaya çalışıyor. Gözü hâlâ Cumhurbaşkanı adaylığında. “CHP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı adayı olmalı” tezini tekrarlıyor. Peki kendisi CHP Genel Başkanlığı’na aday olacak mı? ‘Hayır’ ya da ‘Evet’ demiyor. Yani, “Kapıyı ne kapatıyorum ne sonuna kadar açıyorum” havasında. Gözlemim, kongreler tamamlandıktan sonra konjonktüre bakacağı yönünde. Kongrede aday olursa şaşırmam, aday olmazsa sürpriz saymam. Kazanacağını görürse bir an bile tereddüt etmez ama kazanamayacağı bir seçime de girmez durumunda.

İMAMOĞLU YA DA GÜL ADAY OLURSA…

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş konusunda özenli bir dil kullanmaya dikkat ediyor. Eğer CHP Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı adayı gösterirse, ona destek olacağını söylüyor ama Abdullah Gül olursa, o konuda konuşmuyor. O tür bir durum oluşursa kamuoyundan destek alıp almayacağına bakacak gibi hissettim. Aday olabilir de olmayabilir de pozisyonunda. Tarafsız Bölge’de CHP’yle ilgili sorularımıza bir noktadan sonra cevap vermeyeceğini söyledi. O sırada izleyicilerden İnce’ye tepki mesajları geldi. Ekranlarda CHP’yi hırpalayan biri konumuna düşmek istemiyordu ama parti içinde çete olduğunu söyleyen, Külliye’ye giden CHP’li konusunda ortada bırakılan bir isimdi, o yüzden sormamız gerekiyordu. Birkaç sorumuza cevap verdi ama daha çok Kanal İstanbul’u, Libya’ya asker gönderme konusunu, yerli otomobili konuşmayı tercih etti

DAVUTOĞLU VE BABACAN’A SICAK MESAJLAR

Hakkını teslim edeyim, CHP’nin üzerinde titredi. Öyle ki AK Parti’den ayrılıp yeni parti kuran Davutoğlu ve Babacan’a sempati çiçekleri gönderdi. “Peki siz CHP’den ayrılıp parti kurar mısınız?” diye sorduğumuzda ise “CHP’den ayrılmam” dedi de başka bir şey demedi. Biraz Demirel gibi bir hava hissettim. İşine gelmeyince konuşmuyor.”

Muharrem İnce, FETÖ’cü hakimle ne konuştu?