'Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu hazır'

CHP’ye eleştiriler yöneltip yeni bir hareket başlatan Muharrem İnce, “Eğilim parti kurma yönünde” dedi. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü yazısında Muharrem İnce ile yaptığı sohbete ilişkin “Parti ismi ve logo üzerindeki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını öğrendim” dedi.

'Muharrem İnce'nin partisinin ismi ve logosu hazır'

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Muharrem İnce, “Eğilim parti kurma yönünde” dedi. “Yeni parti kurma eğilimi ağır bastığına göre CHP’den umudunuz kalmadı mı?” sorusuna “Evet” yanıtını veren İnce, “CHP’nin durumuna çok üzülüyorum. Türkiye yönetilmiyor, CHP de yönetilmiyor. Her gün bir skandal var. Zamana yaymak CHP yönetiminin yeni politikası olmuş. Neşter vuramıyorlar, sorun çözemiyorlar. Her gün bir skandal duyuyoruz” diye konuştu.

‘BAŞARIR’IN SÖZLERİ ACEMİLİK’

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın polemik konusu olan ‘Devletin ordusu Katar’a satıldı’ şeklindeki sözlerini “Derdini iyi anlatamama, derdini yanlış anlatma, acemilik diyorum” olarak tanımlayan İnce, şöyle devam etti: “Ordu ihtilaller yaptı bize. Bu ordu 12 Eylül’de işkence yaptı. Ama bu orduya kin duymamızı gerektirmez. Demirel’i darbelerle kaç defa indirdi bu ordu. Ama Demirel hiç kin tutmadı. Biz sorunlu bir coğrafyada yaşıyoruz. Sorunlu coğrafyada orduyu üzmemek lazım. Her şeye rağmen üzmemek lazım.” 

'TACİZ İDDİALARINDA DAHA AKTİF BİR TAVIR BEKLİYORUM'

Son günlerde CHP teşkilatlarında patlak veren cinsel taciz iddialarından çok rahatsız olduğunu ifade eden İnce, sorunun çözümü için Kılıçdaroğlu’nu daha aktif bir yönetim sergilemeye çağırdı. İnce, “Parti yönetimi olaya el atmalıdır. Genel başkandan, kadın kolları başkanından ve İstanbul il başkanından daha aktif bir tavır bekliyorum bu konuda. Gizlememeliler, üzerine gitmeliler” diye de ekledi.

‘SUİKAST İDDİALARI AYAKÜSTÜ KONUŞULACAK KONULAR DEĞİL’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘suikast’ iddialarını da yorumlayan İnce, “Ben devletin ciddiyetine hep inandım” dedi.

“Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasında bir ilde emniyet müdürü otobüsüme geldi. Suikast ihbarı olduğunu, mitingi iptal etmemiz gerektiğini söyledi. Ben de iptal etmeyeceğimi söyledim. ‘Senin görevinin beni korumak’ dedim. En kısa yaptığım miting odur. 21 dakikadır. Bu tür şeyler ortalıkta konuşulmaz. Ortada bir devlet vardır. Devlet muhalifini de korumaya mecburdur” diyen İnce, şöyle devam etti: “Ben bu konuda şu ana kadar kendi açımdan hiçbir sıkıntı görmedim. Zaman zaman uyarıldım. Bana zaman zaman ‘Koruma sayısının artırılmasını ister misin’ diye sordular. 47 ili gezdim. Polis bir il sınırından aldı, diğer il sınırında bıraktı beni. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ben bu konuda devletin ciddiyetine inandım. Bunlar konuşulmaz. Devletin yetkililerine açarsınız telefonu, durumu sorarsınız. Ayaküstü konuşulacak konular değil. Türkiye’de bir terör gerçeği var. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu coğrafyada bir terör gerçeği var.” 

'CUMHURİYETÇİ BİR YAPI OLACAĞIZ'

Muharrem İnce, “Siyasi yelpazenin neresinde olacaksınız?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Aşıyı vururken AK Partili, CHP’li, HDP’li, MHP’li diye bakıyor muyuz? Bakmıyoruz. Aşı hepimize lazım. Türkiye’de de siyasi çözüm de hepimize lazım. Sadece solculara lazım, sadece sağcılara lazım değil. Türkiye’de iktidardan da muhalefetten de memnuniyetsiz ciddi bir kesim var. Her partiden insanlar var. Durumdan memnun değil. İlla kendimizi siyasi duruşlarla konumlandırmak zorunda değiliz. Biz Cumhuriyetçi bir yapı olacağız.”

'PARTİ İSMİ VE LOGO ÇALIŞMASI TAMAMLANDI'

Abdulkadir Selvi, yazısının sonunda “Muharrem İnce ile sohbetin sonunda parti ismi ve logo üzerindeki çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını öğrendim. Ancak geniş bir kitle ile karar verilmesi için açıklamadı” ifadelerini kullandı.