Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın ‘Erdoğan’a hakaret’ten hapsi istendi

featured

Usta sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın, konuk oldukları bir televizyon programında yaptıkları konuşmada, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işledikleri iddiasıyla yargılandıkları davada savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada Gezen ve Akpınar’ın, 1 yıl ikişer aydan 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Müjdat Gezen ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı katıldı. Duruşmadan vareste tutulan Metin Akpınar”ı ise avukatları temsil etti.

Müjdat Gezen’in yaklaşık bir yıldır yaşadığı rahatsızlıklar nedeniyle duruşmada doktoru ve eşi de yer aldı.

‘HADDİNİ BİL HAKARET OLSAYDI CUMHURBAŞKANI SÖYLEMEZDİ’

Duruşmada, kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Müjdat Gezen, “Ben kronik rahatsızlık yaşıyorum. 11 aydır rahatsızım. ‘Haddini bil’ demek hakaret olsaydı Cumhurbaşkanı söylemezdi. Ayrıca sözlükte de bu kelime hakaret olarak geçmemektedir. ‘Değerini bilmek’ anlamına gelmektedir. Öncelikle beraatimi talep ederim. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmiyorum.” dedi.

Gezen‘in avukatı Fuat Selvi, müvekkilinin söylediği sözde hakaret suçunun unsurlarının bulunmadığını belirterek, beraatine karar verilmesini istedi. 

Metin Akpınar’ın avukatı Ahmet Köksal Bayraktar, “Sözlerin tümü dikkate alındığında hakaret yoktur. Eleştiri vardır. Müvekkilimin beraatini istiyorum.” diye konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı Gökhan Arslanoğlu, sanıkların cezalandırılması talep edildi.

Duruşmada, daha sonra Cumhuriyet Savcısı Gökhan Bakaner esas hakkındaki mütalaasını sundu. 

Mütalaada, sanıklar Gezen ve Akpınar’ın Uğur Dündar tarafından 21 Aralık 2018’de sunulan Halk Arenası programında sarf ettikleri sözlerle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işledikleri gerekçesiyle 1 yıl ikişer aydan 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Müjdat Gezen‘in duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. 

Sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre verilmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında 21 Aralık 2018’de konuk oldukları Halk TV’de Uğur Dündar tarafından sunulan “Halk Arenası” adlı programda yaptıkları açıklamalar üzerine soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayı’na gelen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar sevk edildikleri Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmıştı. 

Gezen ve Akpınar hakkında haftada bir gün en yakın polis merkezinde imza atma ve yurt dışına çıkış yasağı şeklinde verilen adli kontrol kararı, savcılığın kararıyla kaldırılmıştı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Müjdat Gezen ile Metin Akpınar’ın “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 1 yıl ikişer aydan, 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Müjdat Gezen ve Metin Akpınar’ın ‘Erdoğan’a hakaret’ten hapsi istendi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 1 sene önce

  Kizim sana soyluyorum, gelinim sen anla durumu. Dizginleri ellerinde tutmaya calisiyorlar ama nafile. Yanlis ilikleyerek degistirdiginiz gomleginizde dugmelerin sonuna gelindi. Allah sonumuzu hayreylesin, Cumhuriyetimizi korusun.

  Cevapla
 2. 1 sene önce

  Geçmişte mizah yaptınız; kimi zaman güldük kimi zaman o etkiyi yaratmadı. Bu yaşta mahkeme salonlarında bastona dayanıp, haddini bil dedim, bu hakaret değil, değerini bil demek, diyerek savunma yapmaya çalışmaları bizi üzüyor.

  Cevapla
 3. 1 sene önce

  yakışıyor mu koskoca Cumhurbaşkanına, sanatçılar ile uğraşmak… ayıp..

  Cevapla
 4. 1 sene önce

  Mehmet Bey, o zamanki hoşgörü ve alçak gönüllülük bu zamanda maalesef yok..

  Cevapla
 5. 1 sene önce

  İnsanların ünlü olması devletle ve devlet kurumlarıyla alay etmelerini ve durmadan hadlerini aşmalarını gerektirmez. Ayrıca Müjdat Gezen gibi sanatıyla değil tv’lerde sürekli ölçüsüz gevezeliği, çokbilmişliği ile gündemde kalanlara iyi bir ders verilir mahkemece umarım. Millet şehitlerinin acısıyla yanıp kavruluyor, bunlar ünlüyüz bir şey olmaz havasıyla sürekli kışkırtma içindeler. İyi bir ceza alıp hapse girmeleri için dua edeceğim.

  Cevapla
 6. 1 sene önce

  charlie chaplin ucuz yırttı
  yaşasaydı o da ayvayı yerdi

  Cevapla
 7. 1 sene önce

  bunlar chpkk nın komedyen kılıklı tetikçileri alayı amerikancı soroscu chpkk katalsın depo yapılsın

  Cevapla
 8. 1 sene önce

  Bir de bu (Akpınar) komedyen olacak. Ağzını, Sayın ERDOĞAN’ın tiiye alacak tarafını bulamadığından bozuyor olmalı. Ama İSMET İNÖNÜ’yü tiiye almağı biliyordu: «Astronot Niyazi bey oğlum, ayda toprak reformu var mı» haa? Sen şimdi göreceeen ayda toprak reformu mu var, yoksa kentsel dönüşüm mü.

  Cevapla
 9. 1 sene önce

  senin beynindeki nöronlar arasında nörotransmitter yoğunluğu az. bir ilaç tavsiye edeyim. paksera al muhakeme gucunu normal seviyeye getirir. böyle cahil cahil konuşmazsın.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!