‘Müjde olarak söylüyorum’ deyip korona ilacının tarihini verdi

Farmakolog Prof. Dr. Yavuz Üresin, koronavirüsün kısa süre sonra sona ereceğini ihtiyaç olması durumunda sonbahar aylarında ilacın çıkacağını söyledi.

‘Müjde olarak söylüyorum’ deyip korona ilacının tarihini verdi

Habertürk’te Enine Boyuna programında, Türkiye’nin aldığı korona virüs önlemlerini değerlendiren Farmakolog Prof. Dr. Yavuz Üresin  uyarılarda bulundu. Üresin, virüse karşı geliştirme çalışmalarının sürdüğü ilaç ve aşının kullanıma sunulacağı tarihi de açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği korona için ‘kontrol edilebilir pandemi’ ifadesini kullandığını belirten Prof. Dr. Üresin alınan önlemlerin daha sonraki olacakları önlemek için alındığının altını çizdi.

Hastalığın bulaşmasına ilişkin bilgiler veren Üresin, Sağlık Bakanı Koca’nın ifadesi ile 1, 1,5 ay direnilmesi gerektiğini söyledi. Sırf yazla birlikte virüsün yok olacağı anlamı çıkartılmasını istemeyen Prof. Dr. Üresin, Çin’in hastalığın belini 2 ayda kırdığını hatırlattı ve sonra da ‘Ben size şunu garanti ediyorum” dedikten sonra korona ilacı açıklamasında bulundu.

Üresin, “Eğer gerekecekse yazın ilacı da çıkacak. Gerekmeyeceğini düşünüyorum hala. İlaç çıkana kadar bu işin çözüleceğini düşünüyorum. Ama bir sürü ilaç ve aşı çalışması var. Aşı sonbahar gibi, ilaçsa haziranı bitirmeden. Ben bunu bir müjde olarak söylemiyorum, bu olacak diye söylüyorum. Haziranda önümüzde birkaç, ki şu an denenen eski bir ilaç var. Yazın da 2-3 ilaç çıkmış olacak.” dedi.