Murat Eren’in 13 yıllık adalet arayışı bugün son bulacak mı

Eski Özel Kuvvetler Pilotu Yüzbaşı Murat Eren’in 'Atabeyler' kumpası kapsamında yeniden yargılandığı dava bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam edecek. Yüzbaşı Eren bir kez daha adalet isteyecek.

Murat Eren’in 13 yıllık adalet arayışı bugün son bulacak mı

Ergenekon davasının ‘öncüsü’ olarak bilinen ‘Atabeyler’ kumpasıyla hedef alınan eski Özel Kuvvetler Pilotu Yüzbaşı Murat Eren’in ‘Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan yeniden yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 13 yıldır adalet arayışını sürdüren Murat Eren bugün bir kez daha mahkeme heyetine suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışacak.

Murat Eren 2006 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a suikast iddiasıyla başlayan Atabeyler kumpasıyla hedef alındı. 13 yılda çeşitli aralıklarla 46 ay hapis yattı. Eren, 2006 YAŞ’ında Kuvvet Komutanlarının ve asker üyelerin şerh koyması ve disiplin puanı yüksek olmasına karşın ‘disiplinsizlik’ iddiasıyla ordudan atıldı. Hakkında ‘Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek’, ‘Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama’, ve ‘Patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak’ suçlamasıyla 3 ayrı dava açıldı.

Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasından beraat etti. “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama” ve “Patlayıcı madde bulundurmak ve taşımak” suçlarından ise yeniden yargılanmasına karar verildi.

BERAAT EDERSE MESLEĞE DÖNMESİNİN ÖNÜNDE ENGEL KALMIYOR

FETÖ’cü hakimlerin hakkında verdiği cezalar nedeniyle hâlâ yargılanan Murat Eren, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar hakim karşısına çıkacak. Eren’in beraat etmesi durumunda TSK’ya dönmesinin ve hayalini kurduğu üniformasına kavuşmasının önünde de herhangi bir engel kalmamış olacak.

2 Temmuz’da görülen son duruşma sonrası açıklama yapan Murat Eren, “24 Eylül’deki duruşmadan beraat kararı alıp bir an önce çok sevdiğim üniformama kavuşacağımı düşünüyorum” demiş, tüm vatanseverleri 24 Eylül’deki duruşmaya davet etmişti.