Murat Kurum aklımızı sınıyor… ‘O imar affı değil, imar barışı’

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, imar affının kendi zamanında çıkmadığını belirterek "Benden önce çıktı, o da imar affı değil imar barışı" dedi.

featured

Gazeteci Cüneyt Özdemir’in Youtube yayınına konuk olan Kurum, İstanbul’un öncü bir şehir olabilmesi için kendisine oy verilmesini istedi. İstanbul’un depreme hazır olmadığını belirten Kurum, Özdemir’in “21 yıldırı iktidardasınız. Neden hazırlamadınız İstanbul’u depreme” sorusunu yanıtladı.

‘NET BİR ŞEKİLDE HİÇ HAZIR DEĞİL’

Özdemir ve Kurum’un arasında geçen diyalog şöyle:

Özdemir: İstanbul depreme hazır değil mi?

Kurum: Değil. Çok net bir şekilde hiç hazır değil?

Özdemir: Siz 21 yıldır Türkiye’yi yöneten AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayısınız. 2005 yılında TOKİ’de uzman olarak çalışmaya başlıyorsunuz. 2006-2008 yıllarından TOK İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube müdürü olmuşsunuz. İşin içindesiniz, İstanbul’dasınız. 2008-2018 yıllardı arasında TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut’un Genel Müdürlüğü’nü yaptınız. Zaten 2018’den sonra 5 yıl bakanlık sürdü. Neden hazırlamadınız İstanbul’u depreme?

‘KENTSEL DÖNÜŞÜMLE MÜCADELE ETTİK’

Kurum: Şöyle. Biz. 2013 yılında Cumhurbaşkanımız, 6306 sayılı yasayı Gazi Meclisimiz’de kabul edildi, yürürlüğe girdi. O günden bugüne de 81 ilde kentsel dönüşümle ilgili mücadele ettik.

‘İMAR AFFI DEĞİL BARIŞI’

Murat Kurum, Cüneyt Özdemir’in imar affıyla ilgili sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

Özdemir: İmar affı zamanında yaptıklarınızdan pişman mısınız?

Kurum: Biz imar affıyla ilgili bir işlem yapmadık.

Özdemir: Sizin bakanlığınız zamanında çıkmadı mı?

Kurum: Yani benden önce çıktı, o da imar affı değil imar barışı.

 

‘KANAL İSTANBUL GÜNDEMDE DEĞİL’

Öte yandan Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinin sorulması üzerine, bu projenin şu an İstanbul’un gündeminde olmadığını, önceliklerinin deprem, ulaşım, sosyal yardımlar ve gençlerin geleceği olduğunu ifade etti.

İmamoğlu’nun engellendiği yönündeki iddiasına ilişkin Kurum, şöyle konuştu:

“İstanbul’un önündeki engel Ekrem İmamoğlu’dur. Bırakın engellemeyi, İstanbul’un önündeki engel kendisidir. Engellenmişse madem ‘İstanbul’un 7 milyar dolar kaynağı var.’ diyorum. Madem biz engelledik, yaptırmadık, önüne taş koyduk; bu 7 milyar dolar kaynak nerede? Biz onlar gibi kuleler dizmiyoruz balya balya, kusura bakmasınlar. Ben, ‘7 milyar dolarla 5 senede bunları yapabilirim.’ diyorum. Bu kaynak nerede? Borcu çıkmış 2,3 milyar dolardan 4 küsur milyar dolara. ‘Engelleniyorum.’ dediği yerde devlet bütçesini katbekat arttırmış. 6-7 kat arttırmışız 2018’den bugüne tıkır tıkır günü gününe ödemişiz parasını. Ya hep aynı siyaset, aynı ifadeler. Rakibimiz mazeret siyaseti yaparak, vurdumduymazlığının, tembelliğinin, ihmalkarlığının üstünü örtmeye çalışıyor.”

 

 

 

Murat Kurum aklımızı sınıyor… ‘O imar affı değil, imar barışı’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Bir onceki secimde akape adayi Binaliydi. 20 milyar dolarlik, cunku caldilar, yumasak Gnin nerede kullanildigini dahi bilmeyen carikli vodafon peynirci Binalican. Murat kurum, dort dortluk olmasa da, 1/8 duzgun adaydir. Pot kirsa da, sacma sapan konussa da, bakanligi doneminde Ilic’i ve diger nice guzel topraklarimizi zehirlemis olsa da, ve bunlardan bir haber dahi de olsa, en azindan secim doneminde digerinin yaptigi gibi sinirlerimizi allak bullak etmedi cok fazla. Sanirim akp icinden cikabilecek en ilimli sahis buydu, o yuzden de bunu koydular. Onlar acisindan gercekten de olanin en iyisi buydu yani.

  2. 19 Mart 2024, 13:07

    Yanıt veremedi, veremez de. Ama buna oy veren de olacaktır, hem de binlerce.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!