Murat Kurum, İstanbul vaatlerini açıkladı

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum seçim vaatleri ve projelerini açıkladı. İstanbul'da iki yakaya iki tünel yapılacağını duyuran Murat Kurum, Silivri'ye metrobüs geleceğini, Esenler ve Harem otogarlarının taşınacağını, taksi sorununu çözeceğini vaat etti.

featured

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, bugün Haliç Kongre Merkezi’nde vaatlerini anlatttı.

Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İstanbul problemler yumağı haline geldi; kentte büyük karmaşa ve kaos var. İstanbul çaresiz değildir Tüm sorunları bütüncül bir bakış açısıyla, insanı merkeze alan anlayışı hizmete sunuyoruz. Bunun adı ‘Sistem İstanbul.’ İstanbul son 5 yılda ahengini kaybetti. Bu şehri yeniden dengeye kavuşturacak Sistem İstanbul’u açıklayacağız. İstanbullulara çilesiz, dertsiz bir sosyal yaşam sunacağız. Yeniden eşsiz, benzersiz bir İstanbul için çalışacağız.

‘RAYLI HATLARIMIZI 650 KM’YE ÇIKARACAĞIZ’

İstanbul’da her bir vatandaşımız yılda 288 saatini trafikte kaybediyor. Trafik çilesi ömrümüzden 3,5 yıl alıyor. Hepimiz trafikte zaman enerji kaybediyoruz, yıpranıyoruz. Trafikte kaybettiğimiz vaktimizi, ailemizle, kendimize ayırmak istiyoruz. İstanbul’da 2019’da yüzde 47 olan trafik yoğunluğu bugün yüzde 64’e yükselmiş durumda. Zirve saatlerde bu oran yüzde 90’ları aşıyor.

Açtık dedikleri 40.7 km’lik metro hattının gerçekte 8 km’sini zor yapabildiler. Devam eden metro projelerini iptal ettiler. İptal etmek yetmezmiş gibi metro şantiyelerimize kamyon kamyon hafriyat döktüler.

Raylı hatlarımızı 650 km’ye çıkaracağız. 10 yıl sonra bu uzunluk bin 4 km’ye ulaşacak.

Yenikapı-İncili-Sefaköy hattını tamamlayacağız.

Sultanbeyli metrosunu biz tamamlayacağız.

Sabiha Gökçen-Kurtköy arasındaki 6 km metro hattını da tamamlayacağız.

Sefaköy-Avcılar-Beylikdüzü metro hattını 18 km yapacağız.

‘ESENLER VE HAREM OTOGARLARINI TAŞIYACAĞIZ’

Esenler ve Harem Otogarlarını taşıyacağız; iki yakada 6 yeni lojistik merkez kuracağız.

İstanbul’daki iki yakaya iki tünel projesi yapıyoruz.

Sokaklarımızı otopark olmaktan kurtaracağız. Güvenli ve ucuz otopark İstanbul’un hakkıdır diyeceğiz

TAKSİ SORUNU

Taksi sorununu çözeceğiz, taksicilerimizle esnafımızla görüştük. Geri bildirim uygulamasını hayata geçireceğiz. Taksi sorununu İstanbul gündeminden çıkaracağız. Tüm sistemleri ‘Merkezi Taksi Sistemi’ çatısı altında birleştireceğiz, taksi sayısını artıracağız.

‘1.5 MİLYON YAPI RİSK ALTINDA’

Deprem terörle mücadele kadar önemlidir. Bir milli güvenlik sorunudur. Afetle dirençli bir İstanbul vaat ediyoruz. 7, 5 milyon ev ve işyeri var 1.5 milyonu risk altında. 600 bin konutun acilen dönüştürülmesi gerekiyor. 5 yılda yatay mimari eksenli, 650 bin konut inşa edeceğiz.

KİPTAŞ güzide bir kurumumuz. KİPTAŞ’la 300 bin konutu başlatıyoruz.15 Nisan’da başvuruları alacağız yarısı bizden diyerek, 700 bin lira hibe desteği, ilave 700 bin kredi desteği, 100 bin lira da taşınma desteği vereceğiz. 18 ayda bu konutlarımızı tamamlayacağız. 250 bin yuvamızı da vatandaşımızı ve özel sektörümüzü destekleyerek tamamlayacağız. Gerekli imar düzenlemelerini hayata geçireceğiz.

Atatürk Havalimanı’na Afet Yönetim Merkezi
“Atatürk Havaalanında yeni bir afet yönetim merkezi ile afet anında en çok ihtiyaç duyulanları mevcut hale getireceğiz. Olası afet durumunda gıda ve tıbbi desteği sağlayacağız. Tam 9 noktada afet müdahale merkezlerimizi kuruyoruz. 2 acil durum hastanesine ek olarak biri Arnavutköy diğer Pendik’te 1 acil durum hastanesi daha yapacağız.

EVLENECEK GENÇLERE 50 BİN LİRA

Onlar gibi söz verip tutmamak değil tabii ki. Her mahalleye çocuklarımız için kreş hizmeti götüreceğimiz, tüm gece emekçilerimiz için 7 gün 24 saat kreş hizmeti veriyoruz.

Hani adalet diyorlar ya biz onlar gibi adaletsiz olmayacağız. Kimseyi haksız yere işten çıkarmayacağız, haksız yere işten çıkarılan işçilerimizi geri alacağız.

İhtiyaç sahibi emeklilerimize her ay 2500 lira destek ödemesi yapacağız.

Evlenecek gençlere 50 bin TL beyaz eşya yardımı yapacağız.

İstanbul’da su kullanımı konusundaki adaleti sağlayacağız. Hane halkını baz alan bir su tarifesi uygulayacağız.

İlk işini kuran 100 bin girişimci kadına 100’er bin lira hibe vereceğiz.

İlkokul çağındaki çocuklarımız için okullarımızda beslenme desteği vereceğiz.

KÜLTÜR-SANAT VAATLERİ

2 yeni tiyatroyu kentimize kazandıracağız.

İstanbul Kültür Akademisi kuracağız.

İstanbul festivaller şehri olacak.”

Murat Kurum, İstanbul vaatlerini açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!