MÜSİAD Başkanı kaçak işçilere ‘çalışma izni’ istedi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ülkemizdeki sığınmacı ve kaçaklara yasal olarak çalışma izni verilmesini istedi. MÜSİAD başkanı Mahmut Asmalı, çalışan ve ticaret yapan Suriyelilerin gönderilmemesi gerektiğini savundu.

featured

Türkiye’de vatandaşlar artan işsizlik rakamları, enflasyon ve alım gücündeki düşüş sonrası ekonomik olarak zor günler geçiriyor. Hükümet cephesinden gelen sığınmacı ve kaçak savunuculuğuna MÜSİAD da katıldı.

MÜSİAD Kadın koordinasyonunda 14 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek Uluslararası Farkındalık Zirvesi’nin tanıtım toplantısı dün yapıldı. Zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Asmalı, sığınmacı sorununa değinirken, onların ülkelerine gönderilmeleri yerine ucuz iş gücü olarak kullanılması gerektiğini savundu.

Asmalı, Türkiye’de çalışan sığınmacı ve kaçakların ekonomiye katkı sağladığını iddia ederek Türkiye’de kalmaları gerektiğini söyledi. Türkiye’de sığınmacıların belirli bir disiplin çerçevesinde iş gücü piyasasına katıldığını aktaran Asmalı, şu ifadeleri kullandı: “İş dünyasının emek yoğun sektörlerde Türkleri çalıştıramıyoruz, şeklinde eleştirileri var. Tabii Türkiye bu kadar göçmeni kabul etmeli mi? Barışın tesis edilmesi ile Suriye’nin kuzeyinde 30 kilometre güvenli hat olacak. 200 binin üzerinde bir kalıcı konut inşa edilmesi söz konusu. Biz sığınanları zalim rejimin kucağına itilmesini doğru bulmayız. Çalışan, katma değer üreten, ekonomiye katkı sunan hem işçi hem tüccarın belli bir disiplin içinde burada yer almasını isteriz. Bütün yabancı işçileri sınır dışı edelim demek doğru bir mantık değil. Belli bir iç disiplin ve politikayla, burada hiç çalışmayan, sosyal olaylara karışan, art niyetli davrananların tespit edilmesini ve gönderilmesini doğru buluyoruz. Türk iş gücüne katkı verecek olanları belli bir disiplini içinde tutalım.”

‘GÖÇMENLERİN ÇALIŞMA İZİN SÜREÇLERİ HIZLANMALI’

“Şu an bu konunun tamamen bir disiplin içinde olduğu söylenemez” diyen Asmalı, iş dünyasının göçmenlere yasal statüde çalışma izni verilmesi noktasında süreçlerin iyileştirilmesi gerektiğin kaydetti. Birçok işverenin göçmenleri kaçak statüde çalıştırmak istemediğini dile getiren Asmalı, “Yasal çalışma izinleri almak çok uzun sürüyor. Mültecilerin yoğun olduğu illerde valiliklere yetki verilip yasal çalışma izinlerinin valilik tarafından koordine edilmesi süreçleri hızlandırabilir” şeklinde konuştu.

Asmalı, Almanya’nın Ukrayna’dan göç eden insanlara direkt oturma hakkı, çalışma izni ve her türlü desteği verdiğini, Suriyeliler ve Afganları kabul etmediğini belirterek, “Ülkemizde bu tarz bir ayrımcılık yapılmıyor. Ülkemiz canını kurtarmak isteyen, zulümden kaçmak isteyen, bombalar altında inleyen, çocuklarının nefes alacağı, rahat edeceği, en azından canını güvence altına alacağı insanlara kucağını açtı, zorunda kaldı. Bunların Türkiye’de belli bir disiplin çerçevesinde bazı iş gücü piyasalarına katılımı oldu.” diye konuştu.

MÜSİAD Kadın; bu zirve aracılığıyla sığınmacı kadınların “kültürel entegrasyon” ve sosyal uyum konusundaki beklentilerine ışık tutmayı planlıyor.

MÜSİAD Başkanı kaçak işçilere ‘çalışma izni’ istedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

 1. 8 Haziran 2022, 00:18

  Diploma delisi, toplumcu olmuş
  Tarlayı görmemiş, taştan bahseder
  Yedi sülalesi beydir ağadır
  Oturduğu yerden kıştan bahseder

  Çikolata ile mektep bitirmiş
  Bir mermer masaya çıkmış oturmuş
  Sanki çarık giymiş, ekin batırmış
  Bakın gözündeki yaştan bahseder

  Nice kulislerde viski alemi
  Gündüz sokaklarda halkın kelami
  Kapısına varsan vermez selamı
  Sendikalar kurar, işten bahseder.

  Aşık Mahzuni Şerif

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!