MÜSİAD Başkanı: Türkiye’de iş beğenmeme var

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, ihracatın geliştiği ortamda işsizliğin yüksek olmaması gerektiğini belirterek Türkiye'de "iş beğenmeme" durumu olduğunu öne sürdü.

featured
service

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, Bloomberg HT yayınına katıldı.

‘ÜCRET ARTIŞI ÇÖZÜM DEĞİL’

Asgari ücrete, enflasyonun üstünde bir zam yapıldığını iddia eden Asmalı, fiyatlar arttıkça ücretleri yükseltmenin enflasyonu daha da yukarı çekeceğini dile getirerek, ücretlinin de mağdur edilmemesi gerektiğini, başka bir sosyal yol bulunması gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin İstanbul ya da Ankara gibi büyük illerde cazip olmayabileceğini belirten Asmalı, “Ama Anadolu’da bu ücretle daha rahat yaşanabilir. Ama buradaki işler de tercih edilmiyor. İhracatın bu kadar geliştiği ortamda, işsizliğin bu kadar olmaması gerekiyor. İşsizliğin daha geri gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜRKİYE’DE İŞ BEĞENMEME GİBİ BİR DURUM VAR’

Asmalı, Türkiye’de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu öne sürerek, “Bizim üyelerimizden gelen duyumlarınız var. Çok eleman arayan ama bulamayan var. Maalesef Türkiye’de iş beğenmeme gibi bir durum var. Emek yoğun işlerde çalışmak istenmiyor. İnsanlar ağır işlerde, emek yoğun işlerde çalışmak istemiyor. Çalışsa da verimli olmuyor. Yabancı uyruklu işçiler bu işlerde daha fazla çalışıyor” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Başkanı: Türkiye’de iş beğenmeme var

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Kaçak ‘sığınmacı’ işçi çalıştırmaya kılıf arıyorsunuz. Daha dumanı tüterken Sakarya’ya gidip patronuna teselli yemeği ısmarladığınız havai fişek fabrikasında en sonunda kapatılana kadar hemen her yıl meydana gelen patlamalarda ölenler hangi ülkenin vatandaşıydı? Daha dün gibi Soma’da kömür madeninde ölen 301 işçi Türk vatandaşları değil miydi? İşçilerimiz resmen ölümlerden ölüm beğeniyor karın tokluğuna. Siz ise hiç sıkılmadan iş beğenmiyorlar diyorsunuz. Asıl tahrik, kışkırtma aşağılardan değil yukarılardan geliyor artık!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!