Mustafa Cengiz'den Fenerbahçe'ye çok sert sözler

Galatasaray Kulübü'nün, forma göğüs sponsoru Sixt ile yapılan sponsorluk anlaşmasının imza töreni Başkan Mustafa Cengiz harcama limitiyle ilgili önemli açıklamalar yaptı ve Fenerbahçe'yi eleştirdi.

Mustafa Cengiz'den Fenerbahçe'ye çok sert sözler

Galatasaray, Sixt şirketiyle 2 yıllık forma göğüs sponsorluk anlaşmasına imza attı. Galatasaray, bu anlaşmayla 2 sezon için KDV hariç toplam 58 milyon TL kazanacak.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, sponsorluk anlaşması imzaladığı sırada kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Sarı kırmızılı kulübün başkanı canlı yayında basın mensuplarına yaptığı konuşmada, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'u sert bir dille eleştirirken, "Nasıl sen başkan yöneticisin, haberin yok ne limit çıkacağından." dedi..

Başkan Mustafa Cengiz'in basın toplantısındaki açıklamaları şu şekilde:

ANLAŞMADA EK BİR ÖDEME OLACAK MI?

Mustafa Cengiz: Ağanın eli tutulmaz. Biz onları destekleyeceğiz onlar da bizi destekleyecek.

BELHANDA VE FEGHOULİ AYRILACAK MI?

Transfer bitmez arkadaşlar. 4 Ağustos'ta başladı 4 Eylül'de bitecek. Taraftarımız sürekli açıklamalar için baskı yapıyor. 4 Ekim'e kadar 2 ay var. Limitler içerisinde kurallara ve yasalara uygun olarak çıkarlarımız doğrultusunda her tür transferi yaparız. Gerek satış gerek alış olarak. Önceliğimiz sportif ve mali olarak camianın çıkarları.

'OTOBANDA HIZ LİMİTİ VAR'

'Kulüpler Birliği ve TFF toplantısında neler yaşandı? Fenerbahçe ile Galatasaray'ın karşı karşıya geldiğini duyduk. Neden Galatasaray limti arttırımına karşı çıktı?' Sorusuna ise Mustafa Cengiz şu şekilde yanıtladı:

Biz karşı çıkmadık. Siz bir kural koyuyorsunuz. Otobanda bir hız limiti var. Bunu kafanıza göre değiştiremezsiniz. Kırmızı ve yeşil ışığın daha az süre yanmasını isteyebilirsiniz ama hız limitini değiştiremezsiniz. Ben bu limite uymam, bunu aşarım cezayı da ödemem diyemezsiniz. Bunu dediğiniz zaman olmaz. Kurallara uymazsanız anarşi olur. Kasımpaşa'nın limitinde hata olmuş bunu düzeltelim, Fenerbahçe'nin başvurusunu gelecek yıl bakalım. Oyun oynanırken kural değiştirirseniz oyunun da kuralın da kıymeti kalmaz. Bize rahatsınız diyorlar. O rakam bizim bütçemiz. Harcayabileceğimiz 50 milyon TL var. Onu da saçamam. Futbolculara milyon euro ödeyecek halim yok. Hem karnım doysun hem yemeğim eksilmesin diyemezsiniz. Gelecek yıl da bizim bu duruma düşeceğimizi söylüyorlar. Olabilir. Biz cezamız neyse onu çekeriz. Suç cezaya tabidir.

'BEN DE TEHDİT SALLARSAM BENİ SUÇLAYIN!'

Bizi Allah korusun, başkalarının elindeki futbolcuyu, kandıracak... Profesyonel düşünebilirsiniz, herkesin düşüncesi çok farklı. Siz o insana 2-3 kat para vereceksiniz. Hemde 1 değil, 5-6 futbolcuya, sonra da "Bana ceza veremezsin, 30 milyon taraftarım var!" üstü örtülü tehdit sallarsam, beni suçlayın.

MERT HAKAN YANDAŞ GÖNDERMESİ

"Siz başkalarının anlaştığı oyuncuya daha fazla para verip onun aklını çelerseniz ve sonra da limitimiz düşük derseniz bu olmaz. Başkalarının anlaştığı genç çocukları, 2-3 kat daha fazla para verip, transfer edip, sonra da 'limitless' yazamazsın. Suç işlemişseniz ceza alırsınız. Biz yapsaydın ceza alırdık buna eminim. Pandoranın kutusunu açmayalım. Çok utanan, yüzü kızaranlar olur. Polemik yaratmak istemiyorum. Futbolcularla ilgili polemik yaratmak istemiyorum. Hepsinin yolu açık olsun."

Abdurrahim Albayrak: Ben bugüne kadar yıllardır sizinle birlikteyim. Söz verip de yerine getirmediğim bir şey yoktur. Bu konuda elimde çok yazılar var ama vermeyeceğim. Vermem de. Doktorlara dahi gidip Galatasaray forması giyersen Rolex saat alırım diyenler bugün böyle konuşuyor.

'FUTBOLCULAR ÖNCE GALATASARAY'A GELİR'

"Bir rakibimiz 'Biz bir futbolcuyu istersek alırız' diyor. Size samimiyetle söylüyorum bunu. Futbolcular önce Galatasaray'a gelir. Anlaşamazsa 2-3 kat paraya başka kulüplere giderler. Galatasaray Türkiye'de futbolun kıblesidir."

'SEN NASIL YÖNETİCİSİN?'

Ne çıkacağını biz biliyoruz, biliyoruz! 3-5 milyon yanıldık. Hepsi biliyor. Eğer ben bir yönetici olarak bilmiyorsam, benim camiamın beni sorgulaması gerekir. Nasıl sen başkan, yöneticisin? haberin yok ne limit çıkacağından. Ondan sonra yazacağım oraya sınır tanımayacağım, sen sınır tanımayan doktor musun? Tanımazsan aşiret, muz cumhuriyeti oluruz. Yanlış doğru düzelt. Haklı talep varsa düzeltin. Rakiplerimiz yarışın içinde olsun, mertçe, delikanlıca, 'fair' yarışalım.

ARDA TURAN TRANSFERİ NASIL OLDU?

Ben soyunma odasına girmem. İşi ehline bırakırım. Scout araştırır, teknik heyete gelir. Teknik heyet bize başvurur. 10-15 oyuncu. Öncelik sıralar. Biz bu öncelikleri mali duruma göre bakar ve almaya çalışırız. Arda Turan olayında devre arasında bana resmi olarak bir başvuru gelmedi. Ben bunu anlattım o dönemde. İş usulüne uygun değildi yani. Bu transfer döneminde de hocamız bizden Arda'yı resmi olarak istedi. Arda da sağ olsun boş mukaveleye imza atarım dedi. Biz de en düşük maaşı verdik. 

Abdurrahim Albayrak: 'Arda'ya 'Şimdi seni sevenleri sevindirme zamanı. Seni sevmeyenler başarısız olmanı bekliyorlar' dedim. O da çok kararlı. Başarılı olacak inşallah.