Mustafa Sarıgül: 100. yılda af çıkaralım, fırsat verelim

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, tüm siyasi partilere seslenerek, "Tıpkı 10. yılı, 50. yılı gibi Cumhuriyet’imizin 100. yılı içinde bir af çıkaralım." dedi.

featured

CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İstanbul’da bir basın açıklaması yaptı.

Sarıgül, konuşmasında, cumhuriyetin 100. yılına özel af çıkarılması gerektiğini belirtti.

Siyasi partilere seslenen Sarıgül, “Bugün buradan, bir kez daha tüm siyasi partilere sesleniyorum. Tıpkı 10. yılı, 50. yılı gibi Cumhuriyet’imizin 100. yılı içinde bir af çıkaralım. Yüzbinlerce insana, temiz ve yeni bir sayfa açma, toplumla kaynaşma fırsatı verelim.” dedi.

Sarıgül’ün sözlerinden öne çıkanlar:

Karayolu, havayolu, demiryolu kullanarak sürekli yollardayım. Sokakta, sürekli çarşıda pazarda, sürekli halkın içindeyim. Halkın sorunlarını biliyorum, taleplerini biliyorum. Halkın gündemini biliyorum. Sonra ülkeyi yöneten kadroların gündemine bakıyorum, şaşırıyor ve üzülüyorum. Ülkeyi yönetenler, anayasa değişikliğiyle uğraşıyorlar. Halkın gündeminde yeni anayasa var mı, Yok.

Ülkeyi yönetenler kendi çevrelerinde gördüklerini ve duyduklarını gerçek sanıyorlar. Bir sayın bakan çıkıp, ‘Ülkemizde aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi yoktur.’ diyebiliyor. Allah’tan kork sayın bakan! 7 bi 500 lira maaş alan emekliler var. 5 bin lira alan dul ve yetimler var. Bu açlık değil de nedir? Bu yoksulluk değil de nedir?

85 milyonluk Türkiye’nin 75 milyonu Pakistan seviyesinde, 5 milyonu İtalya seviyesinde 5 milyonu da Norveç seviyesinde yaşıyor. 10 milyona bakıyorlar, “her şey iyi” diyorlar. Değil! Hiçbir şey iyi değil. Enflasyon zengini daha zengin yapıyor, fakirleri açlığa sürüklüyor.

ENFLASYON ELEŞTİRİSİ

Ülkemizde konut sahipliği artmadığı halde yılın ilk 10 ayında konutların yüzde 83’ü de kredisiz satılmış, demek ki bu konutları konutu olanlar, parası olanlar alıyor. Lüks konutlar, lüks araçlar daha çok satılıyor.
Enflasyon fakirden alıp zengine veriyor. İşsizlik ciddi bir sorun, bana gelen taleplerin yüzde 90’ı iş istiyor.
Çalışanların büyük çoğunluğu açlık sınırının altındaki bir asgari ücretle çalışıyor. 9 milyon civarında emekli, 7 500 lira maaşla geçinmeye çalışıyor.

‘KONUT SORUNU YAŞIYORUZ’

Dağa taşa beton döktüler ama konut sorunu yaşıyoruz. Ev sahibi de şikayetçi, kiracı da şikayetçi… Cam eksen cam bitecek topraklarımız var. Ama meyve, sebze fiyatları el yakıyor. Üretici de şikayetçi, tüketici de şikayetçi… Belli ki bir şeyler ters gidiyor. Belli ki bir yanlışlık var.

‘ÇOCUKLARIMIZ DERSE AÇ GİRİYORLAR’

Çocuklarımız derse aç giriyorlar. Çocukların derse aç girmesi ayıptır, günahtır. Çocuklarımıza okulda bir öğün ücretsiz yemek vermemiz lazım. Öğretmenlerimizin maaşları çok düşük. Öğretmenlerimize 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi lazım. Memurlara 3600 ek gösterge, BAĞ-KUR’da emekliliği 7 200 güne indirme sözü verdiler. Bu sözlerin tutulması lazım

‘EMEKLİNİN KARNI MI DOYACAK?’

Ama bu sorunlar ortadayken ülkeyi yönetenler, anayasayı değiştirelim diyorlar. Yeni anayasa çıkarınca ne olacak? Emeklinin karnı mı doyacak? Enflasyon mu inecek? Konut sorunu mu bitecek? Bu sorunlara çözüm bulmanıza anayasanın hangi maddesi mâni oluyor? Ülkeyi yönetenlerin, anayasacılık oynamayı bırakıp, bu sorunlara çözüm bulması lazım.

Mustafa Sarıgül: 100. yılda af çıkaralım, fırsat verelim

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. Cumhuriyetin’in yüzüncü yılında tam tersine kanunlarımızın ve anayasamızın tam olarak uygulandığı bir yıl görmek istiyoruz. Cezanın kesinliği miktarı kadar etkilidir.

  2. terörist başı da affedilsin mi?

  3. aktif siyasette gorunme tripleri. Simdi millet de cephe olacak, bu kisim yok olur mu falan, obur kisim olsun falan. Bu herif ve oglu da aradan parsa toplamaya devam edecek, berimin kanaat onderi olarak YYCHP’de yer ayirtacak falan. Tipik siyasetci profili. Git cikart affi, cikartmazsan adam degilsin.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!