Mustafa Şentop sessizliğini koruyor... Süleyman Soylu'yu şikayet etti mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “dinleme” iddialarına yanıt veren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mustafa Şentop’un kendisine “Süleyman Soylu örgütleniyor, AK Parti'yi başka yönlere kaydırıyor” dediğini öne sürdü. Davutoğlu’nun açıklamalarının ardından dikkatlerin çevrildiği Şentop sessizliğini koruyor.

Mustafa Şentop sessizliğini koruyor... Süleyman Soylu'yu şikayet etti mi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Sedat Peker'in iddialarına yanıt verdiği Habertürk programında “Bir ara Sayın Davutoğlu’nun dengesi kayboldu, ‘Odalarınızda ne konuşuyorsunuz, dinletip biliyorum’ demişti” ifadeleriyle Davutoğlu'nu da suçlamıştı.

Eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Soylu’ya yanıt verdi.

Dinleme iddiasının doğru olmadığını öne süren Davutoğlu, Mustafa Şentop’un kendisine Soylu’yu şikayet ettiğini belirtti.

‘ŞENTOP BANA GELEREK…’

Davutoğlu şunları söyledi: 

“Benim dönemimde hiç kimse dinletilmemiştir. Hele hele kendi genel merkezimde. Burada kim suçlanıyor? Soylu devlet teamüllerini altüst etti. Türkiye'de sistemik deprem yaşanıyor, sistem çözülüyor. Bir kere ben genel başkanım. O MYK üyeleri bana ayrı ayrı rapor sunarım. TBMM Başkanı şu anda, Mustafa Şentop, bana gelerek, 'AK Parti içinde Süleyman Soylu örgütleniyor, AK Parti'yi başka yönlere kaydırıyor' dedi. Daha sonraki dönemde kumpaslar çıktı. Kalsaydım hepsini alırdım. Ben sayın Cumhurbaşkanı'ndan devraldığım kadroya 'onun izini siliyor' diye bir şey yapmadım. Dağlıca'da askerlerimiz şehit oldu. Ben Yüksekova'ya gittim. Van'da şehitlerimizi uğradım. Iğdır'a gittim. Toplamda 35 şehidi kendi ellerimle toprağa verirken bunlar Ankara'da kendi başbakanları aleyhinde imza topluyorlardı. 12 Eylül'de kongreye o acılarla geri döndüm.”

ŞENTOP SESSİZLİĞİNİ KORUYOR

Davutoğlu’nun açıklamalarının ardından gözler Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a çevrildi. Şentop’ta halihazırda bir açıklama gelmemesi dikkat çekiyor. 

SOYLU NE DEMİŞTİ? 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk'te katıldığı programda Davutoğlu hakkında suçlamalarda bulunmuştu: 

“Yıl 2015. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri önce MKYK toplantısında bir değerlendirme yapabilirken. “HDP’yle anayasa yapabiliriz” diye bir cümle çıktı ağzından. Seçim geçti, AKP tek başına iktidarı elde edemedi. Hatırlıyorum ilk MKYK toplantısında bugün DEVA Partisi’nin başkanı Ali Babacan şunları söyledi: Hiç bunlara bakmamalıyız, ekonomiyi ayakta tutmalıyız. Dedim ki bizim sorumluluğumuz bugün bu değil. Bizim sorumluluğumuz demokrasiyi ayakta tutmak. Tartışmalar o kadar çok şiddetli oluyordu ki. Bir ara Sayın Davutoğlu’nun dengesi kayboldu, “Odalarınızda ne konuşuyorsunuz, dinletip biliyorum” demişti. 7 Haziran 2015-1 Kasım 2015 arasındaki süreci anlatıyorum. Ben partinin teşkilat başkanıydım. 'Hepinizin odalarında neler konuştuğunu tek tek biliyorum' diyordu MYK üyelerine söyledi bunu. Koalisyon tartışmaları yaşandığı zamanlar. 'Hepinizin neler söylediğinizi biliyorum' dedi. Biz donduk, arkadaşlarımızla birbirimize baktık. Bunun Türkçe ne anlama geldiği apaçık ortada. Daha sonra çeşitli dedikodular çıktı, fiziki takibin yapıldığı yönünde ama karineye ulaşamadık.”