Mustafa Varank: Adım adım Ay'a yaklaşıyoruz

Adım adım Ay misyonuna yaklaştıklarını kaydeden Bakan Varank, insansız uzay aracının tasarımına başladıklarını açıkladı.

Mustafa Varank: Adım adım Ay'a yaklaşıyoruz

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığının iştiraki olan DeltaV Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS’un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi’ni ziyaret etti.

'HEDEF 2023'TE AYA SERT İNİŞ'

Varank, Milli Uzay Programı’nın hedeflerinden birinin 2023’te Ay’a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatarak, “Şu an da uzay aracımızın tasarımına başladık” dedi.

Sinop’ta DeltaV tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, şunları kaydetti:

"Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 km dediğimiz uzay sınırını aşabilmek. Yabancı bir firma (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak yakın zamanda uzayda seyahat gerçekleştirdi. İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak. Ay Görevi için yürütülen çalışmalar başarıyla ilerliyor. Adım adım aya yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz.” 

Varank, Milli Uzay Programındaki diğer bir hedef olan Türk uzay insanını uzaya göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını belirterek, bu göreve verilen ilginin farkında olduklarını aktardı.

 Bakan Varank daha sonra fırlatma kontrol binasına geçti. Son güvenlik kontrollerinin ardından 10’dan geriye sayıldı ve SORS’un fırlatma testi yapıldı. Bakan Varank’ın komutuyla sonda roketi fırlatıldı. (AjansBizim)