Erdoğan: ABD bize değil terör örgütüne güvenli bölge oluşturuyor

Malatya'da konuşan Erdoğan, 'Anlaşılan o ki müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde' dedi.

Erdoğan: ABD bize değil terör örgütüne güvenli bölge oluşturuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ABD ile Suriye’de kuracağı güvenli bölgeye ilişkin, “Anlaşılan o ki müttefikimiz, bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Güvenli Bölge için ABD ile görüşüyoruz ancak istediklerimizle onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde idare etmenin hesabını yapıyorlar. Eylül ayı bitmeden Fırat’ın doğusunda kendi askerlerimizle fiilen güvenli bölge oluşumunu başlatmamış olursak artık kendi yolumuza gitmekten başka çaremiz kalmayacaktır.”

Güvenli bölge konusunun 3-5 helikopter uçuşuyla, 5-10 araç devriyesiyle, göstermelik birkaç yüz askerin bölgede bulunmasıyla olacak iş olmadığını belirten Erdoğan, “Orada 1 milyon kişiyi iskan edebilmek için şehirleri ve kırsalıyla tüm bölgeyi fiilen güvenli hale getirmiş olmalıyız.” diye konuştu.

Meğer ABD ‘güvenli bölge’yi PKK ile kurmuş!