Müyesser Yıldız hakkında karar

Müyesser Yıldız, tutukluğunun üçüncü ayında yeniden mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme avukatının mahkemeye katılmasını beklemeden Yıldız’ın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Müyesser Yıldız hakkında karar

Gazeteci Müyesser Yıldız, tutukluğunun üçüncü ayında yeniden mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme avukatının duruşmaya katılmasını beklemeden Yıldız’ın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Odatv'de yer alan habere göre Müyesser Yıldız’ın avukatı Erhan Tokatlı ise ısrarla duruşmaya katılmak istediklerini bildirmelerine karşılık mahkemeye çağırılmadıklarını açıkladı.

Tokatlı “Müyesser Yıldız’ın tutukluluğunun 3. ayının incelenmesi ilgili yasa gereği tutuklu veya avukatının dinleneceği duruşmalı yapılmak zorunda idi. Bunu bildiğimizden, öncesinden Savcılıktaki soruşturma dosyasına dilekçe vererek yapılacak olan tutukluluğun değerlendirilmesi duruşmasına avukatı olarak katılmak istediğimizi belirttik. Elbette yasa veya diyerek sadece tutuklunun ya da müdafiin dinlenmesini yeterli saymıştı ama biz de üç aydır yapamadığımız savunmaya yönelik beyanlarımızı hakim önünde ifade etmek amacı ile bu talebi vermiştik” ifadelerini kullandı.

Avukat Tokatlı yaşanan süreci şöyle anlattı:

“Yine 08.09.2020 günü 14.00 civarında Savcılığa giderek soruşturmayı yürüten Savcıdan takip amaçlı tutukluluk incelemesi için talep yazıp yazmadıklarını sorduk. Savcılık yetkilisi talebin bugün yazılacağını belirterek talepte yazmak üzere telefon numaramızı istedi ve not aldı.

Akabinde günün nöbetçisi olan 4. Sulh Ceza Hâkimliğinin kalemine giderek Müyesser Yıldız’ın avukatı olarak hazır olduğumuzu talep yazısının gelip gelmediğini ve duruşmanın ne zaman yapılacağını sorduk. Mahkeme kalemi yetkilileri dosyayı hâkime arz edeceklerini ancak onun talimatına göre arayabileceklerini söylediler. Biz de büromuzun adliyeye yürüme mesafesinde olduğunu ve beklediğimizi söyledik.

Mesainin bitimi sırasında ilgili mahkeme kalemine tekrar uğradığımızda Müyesser Yıldız’ın tutukluluk değerlendirmesinin duruşmalı olarak yapıldığını, cezaevinden SEGBİS ile bağlantı kurulduğunu ve tutukluluğun devamına karar verildiğini öğrendik. Hem savcılığa hem de mahkeme yetkililerine duruşmaya katılmaya hazır olduğumuzu söylememize ve duruşma yapıldığı sırada adliye binasına birkaç yüz metre mesafedeki ofisimizde beklememize rağmen, Müyesser Yıldız’ın avukatı olarak neden çağrılmadığımızı anlayamadık.

Ayrıca üç ayını dolduran tutukluluk sırasında gayet düzenli ve zamanında yürüyen sadece tutukluluk uzatmaları… Müvekkilimiz hakkında soruşturma açılalı neredeyse 1 yıl, tutuklanalı 3 ay oldu hala iddianame çıkmadı. Ama Müyesser Yıldız’ın özgürlük hakkı her gün ihlal ediliyor.”