Nagehan Alçı, Cihat Yaycı’yı FETÖ belgeseliyle vurdu

Geçmişte FETÖ kumpaslarının savunuculuğunu yapan Habertürk yazarı Nagehan Alçı, FETÖ argümanlarıyla hazırlanan belgeseli köşesine taşıdı.

Nagehan Alçı, Cihat Yaycı’yı FETÖ belgeseliyle vurdu
( Elif Öztürk – Anadolu Ajansı )\n

VERYANSIN TV

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, FETÖ yalanlarıyla hazırlandığı ispatlanan belgeseli ve belgeselin yapımcısı Ece Sevim Öztürk’ü savundu. Alçı, “Kemalist ve CHP’li gazeteci” diye nitelediği Ece Sevim Öztürk’ün belgeselinde Cihat Yaycı’nın FETÖ ve darbe karşıtı bir insan olmadığını söylediği belgeseli anlattı. Öztürk’ün Odatv tarafından hedef alındığını iddia eden ve FETÖ’den 3 yıl 1 ay hapis cezası aldığını hatırlatan Alçı, “Ne kadar ilginç bir ülkeyiz… Şimdi de Odatv’den Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu hapishanede yatıyor” ifadesini kullandı.

Alçı bugünkü yazısında dün istifa eden Tümamiral Cihat Yaycı ile ilgili görüşlerini anlattı. Alçı yazısında Ece Sevim Öztürk’ün FETÖ’cü kaçak askerler tarafından hazırlandığı ortaya çıkan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan çok sayıda komutanın darbeci olarak gösterildiği belgeseline atıf yaptı.

NAGEHAN ALÇI KİMİ SAVUNDU? ECE SEVİM ÖZTÜRK KİMDİR?

Peki, Nagehan Alçı’nın şahit gösterdiği belgeselci Ece Sevim Öztürk kimdir?

2018 Haziran ayları. Kendisini “CHP’li gazeteci” olarak tanıtan ve o dönem gözaltında bulunan Ece Sevim Öztürk, gözaltına alınmasına sebep olan bir belgesel yayınlamıştı. Belgeselde 15 Temmuz darbe girişiminin kurgu olduğunu, bu kurguyu yapanların da şu an muvazzaf olan askerlerle bazı emekli askerler tarafından yapıldığı iddia edilmişti.

HEDEF ALINAN SUBAYLAR KİMLERDİ?

Peki kimdi bu “kurguyu” yapan askerler?

Belgeselde hedef alınan isimlerin Balyoz ve Askeri Casusluk’ta FETÖ kumpasına uğrayan askerler olduğu ortaya çıkmıştı.

Hazırlanan belgeselde ortaya atılan iddiaların neredeyse tamamının şu an yurtdışında kaçak olarak bulunan FETÖ’cü askerler tarafından daha önce hazırlanmış bir rapor olduğu ortaya çıkmıştı.

Belgeselin adı, “15 Temmuz – Deniz Kuvvetlerinin En Karanlık Günü”.

Belgeselde hakkında şüphe yaratılmaya çalışılan askerler, emekli Donanma Komutanı Veysel Kösele ve Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım ‘İzmir Askeri Casusluk’ davasından; Tuğamiral Yalçın Payal, Deniz Kurmay Albay Aykar Tekin, Tuğamiral Levent Kerim Uça, Deniz Kurmay Albaylar Aydın Sezenoğlu, Erdinç Altıner ve Hasan Özyurt ise ‘Balyoz’ davasından kumpasa maruz kalmıştı.

BELGESELDEKİ BİLGİLER FETÖ’CÜ KAÇAK ASKERLERDEN

Öztürk’ün hazırladığını ileri sürdüğü belgesele ait sözde iddiaların ise daha önce FETÖ’cü sosyal medya hesaplarından ve şu an kaçak olan eski FETÖ askerleri tarafından yazıldığı belirlenmişti.

Belgeselde, azılı FETÖ’cü olan kaçak “asker” Hüseyin Demirtaş’ın 28 Mart’ta sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar da yer almıştı. Yine belgeseldeki iddialar, “Deniz Mert” sahte isimli FETÖ’cü tarafından hazırlanan sözde ‘rapor’daki iddialardı.

DKK: ALÇAKÇA BİR İFTİRA

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hemen harekete geçti. Komutanlık, “FETÖ’ye yardım” suçundan tutuklanan gazeteci Ece Sevim Öztürk’ün hazırladığı 15 Temmuz videosunu ‘alçakça bir iftira’ olarak niteledi. Öztürk’ü de ‘kendisini gazeteci olarak lanse eden şahıs’ olarak tanımladı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın şikayeti üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında ‘FETÖ lehine paylaşımlarda bulunduğu’ iddiasıyla gözaltına alınan gazeteci Ece Sevim Öztürk çıkarıldığı mahkemede ‘“Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan tutuklandı.

DKK: BELGESELİ PAYLAŞAN DAHİ ÖRGÜT ÜYESİDİR

Komutanlık, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına 505/06 dosya numarası ile 5 Haziran 2018 tarihinde yaptığı suç duyurusunda söz konusu belgeselle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Donanma Komutanlığında, 15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen menfur darbe girişimi eylemine ilişkin yapılan yargılamayı akamete uğratmak ve böylelikle FETÖ/PDY hain terör örgütü yararına kamuoyunda gerçeğin hilafına algı oluşturma çabasına hizmet eden bu videonun, terör örgütü faaliyetleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Bu itibarla, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7’nci maddesi uyarınca, başta Ece Sevim Öztürk isimli şahıs olmak üzere, bu videoyu hazırlayan ve yukarıda adı geçen sitede ve sair internet ve medya ortamlarında paylaşan kimselerin terör örgütü üyesi olduğunun kabulüyle haklarında 3713 sayılı Kanun uyarınca soruşturma yapılması talebinde bulunmak zarureti hasıl olmuştur.”

Dilekçede belgeselin Deniz Kuvvetleri Komutanlığının saygınlığını yıpratma kastı taşıdığı belirtildi.

DARBE GİRİŞİMİNDE ‘PERİNÇEK GRUBUNUN DAHLİNİ’ ARAŞTIRMIŞ!

Ece Sevim Öztürk ifadesinde FETÖ’cü hesaptan paylaşılan çalışmayla ilgili soruya “Bundan istifade etmiş olabilirim” yanıtını verdi.

Kendisini “Darbe girişiminde Perinçek grubunun dahline ilişkin araştırmalar yapmaktayım” sözleriyle savundu. “Doğu Perinçek’in ‘Deniz Kuvvetlerinde büyük bir temizlik oldu’ şeklindeki ifadeleri beni bu doğrultuda düşünmeye sevk etti” iddiasında bulundu.

MAHKEME ÖZTÜRK’Ü SUÇLU BULDU

Sonra ne mi oldu?

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Öztürk’e, hazırladığı belgeselde “darbe girişiminin bir kurgu olduğu algısını yarattığı” gerekçesiyle “FETÖ’ye yardım” suçundan 3 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Öztürk, hükümle birlikte tahliye edildi.

KİMLER ÖZTÜRK’Ü DESTEKLEDİ

Peki Ece Sevim Öztürk içerideyken, kimler en sert tepkiyi gösterdi dersiniz?

Kemal Kılıçdaroğlu ve Tuncay Özkan.