Nagehan Alçı, İmamoğlu’nu neden övdü?

5 bin yeni taksinin İBB bünyesinde trafiğe çıkmasını eleştiren HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, Ekrem İmamoğlu'nun Adalar'da faytonları kaldırmasını ise alkışladı.

Nagehan Alçı, İmamoğlu’nu neden övdü?

Son dönemde “AKP’den ümidinin kesildiği” mesajları veren Nagehan Alçı, son olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Adalar’da faytonu kaldırıp elektrikli minibüsler getirmesini alkışladı.

Alçı, “Yıllardır faytoncuların lobisine, tehditlerine boyun eğilerek sürdürülen fayton sistemini risk alarak kaldırdı” ifadelerini kullandı.

Alçı’nın yazısının satır başları şöyle:

“İstanbul’un yeni taksilere ihtiyacı var mı?

Esasen cevap belli: Var tabii.

Ama bu artışın, mülkiyeti İBB’ye ait 5000 yeni taksi ile olması doğru mu?

İstanbul’da ciddi bir taksi sorunu olduğu açık…

Ancak bunun yolu belediyenin taksi plakası kiralaması mı?

Herkes plakaların bir rant haline gelmesinden ve fiyatların fahişliğinden haklı olarak şikayet ediyor. Taksiyi kullananların çoğu artık sahibi değil… Bütün bunları biliyoruz.

Ancak bunu değiştirmenin yolu belediyenin taksi kiralaması olmamalı.

Burada Fatih Altaylı gibi düşünüyorum. Belediye standartları koymalı, ihale etmeli ve denetlemeli…

İstanbul’da da şoförlerin adeta parya haline geldiği bu sistemi değiştirmemiz şart fakat bunun yolu belediyenin taksi işletmecisi olması olamaz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Adalar’da çok doğru bir iş yaptı. Yıllardır faytoncuların lobisine, tehditlerine boyun eğilerek sürdürülen fayton sistemini risk alarak kaldırdı.

Şimdi de aynısını plaka lobisinin dayatmasına karşı piyasayı serbest bırakarak yaparsa sorun kendiliğinden çözülür.

Yeni taksilerin piyasaya sürülmesi için yeni standartlar getirsin ve bunu denetleyen olsun.

İBB taksicilik yapmak yerine taksi sayısının artmasını teşvik etsin.

İlla sarı taksilerden de bahsetmiyorum. Uber 2019’da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın açtığı dava sonucu mahkeme kararı ile yasaklanmıştı ama bence bu karar yanlış. Benzer aplikasyonların önü açılmalı. Önümüzde uzun bir süre seçim yok. Bu bir fırsat.

Sıkı bir denetim mekanizması kurar ve piyasayı serbest bırakırsanız fiyat zaten düşer, plaka lobisi de kendiliğinden zayıflar. Bırakın ne gürültü çıkarsa çıksın…

Aksi halde ister CHP’li ister AK Partili, hangisi olursa olsun belediye taksicilik yaparsa orası arpalığa döner, istismarın da dedikodunun da önünü alamazsınız…”