Nagehan Alçı'dan Biden güzellemesi: Süleyman Demirel'e benziyor, Ankara ile uyumsuzluk olmaz

Habertürk yazarı Nagehan Alçı, Joe Biden’in yeni ABD Başkanı olmasının Türkiye için ne anlama geleceğini yorumladı. Alçı, Biden’in Süleyman Demirel’e benzediğini ve Ankara ile uyumlu çalışacağını savundu.

Nagehan Alçı'dan Biden güzellemesi: Süleyman Demirel'e benziyor, Ankara ile uyumsuzluk olmaz

VERYANSIN TV

Nagehan Alçı, “Joe Biden Demirel gibi bir siyasetçi. Ankara ile uyum sorunu yaşanmaz” başlıklı bir yazı kaleme aldı. “Biden’in yeni ABD Başkanı olması Türkiye açısından ne anlama gelecek?” diye soran Alçı, şu ifadeleri kullandı:

'YOLUNDA BİR SİYASETÇİ'

“2001’de medyaya bir dış politika gazetecisi olarak girmiştim. Yaklaşık 20 senedir Amerikan siyasetini yakından izlemeye gayret ediyorum.

Bana göre Joe Biden Türkiye’den örnek vermek gerekirse Süleyman Demirel tarzı bir politikacı.

Biden’in 47 senelik aktif Washington hayatında ‘Dün dündür. Bugün bugündür’ diye izah edilebilecek yüzlerce olay var. O yüzden Demirel gibi olduğunu söylüyorum.

Sözde büyük demokrat idealizm görüntüsü altında tipik bir pragmatik politikacıdır Biden. Yani Türkçede çok yaygın tabir ile ‘yolunda’ bir siyasetçidir.

Zaten bence ortalama beyaz Amerikalıların ya da diğer deyimle ‘Derin Amerika’nın ülkedeki ‘establishment’a tepkisinin esas sebebi kendilerini çok ahlaklı ve idealist gösterdikleri halde bu müesses nizam üyelerinin içinde yer aldıkları örtülü derin yozlaşmadır.”

Biden’a Demirel benzetmesini eleştiri olarak değil bir tespit olarak ifade ettiğini belirten Alçı, “Yoksa hiç şüphesiz Rahmetli Süleyman Demirel de yaptıklarını sevin ya da sevmeyin büyük bir politika cambazı ve yıldızıydı. Bizzat tanıma şansına eriştiğim Süleyman Bey kanlı canlı gerçek karakterdi. Yapay değildi. Ama ayakta kalmak için sürekli siyaset değiştirdi 35 sene boyunca. O anlamda Biden ile benzeşiyor” diye yazdı.

'TÜRKİYE-ABD ARASINDA ÖLÜMCÜL SORUNLAR YAŞANMAZ'

“Joe Biden döneminde de Ankara ile Washington arasında büyük bir uyumsuzluk olacağını hiç sanmam” diyen Alçı, “Bir şekilde yol bulunacaktır ve gel-gitler olsa da Türkiye-ABD hattında ölümcül sorunlar yaşanmayacaktır. Elbette Trump ile Erdoğan arasındaki uyum ve özel diyalog olmaz. Fakat bir orta yol bulunacaktır” ifadelerini kullandı.