Nagehan Alçı'nın hapsi istendi

Nagehan Alçı'nın İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya'ya hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Savcı, Alçı hakkında, bir yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talep etti.

Nagehan Alçı'nın hapsi istendi

Nagehan Alçı, Hakim Hakkı Yalçınkaya için “Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkûm eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hâkim Hakkı Yalçınkaya, Asliye Ceza Hâkimi olarak görev yapıyor” diye yazmıştı. 

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Nagehan Alçı ve müşteki hakim Hakkı Yalçınkaya, avukatlarıyla birlikte katıldı. 

Duruşmada ilk kez savunma yapan Alçı, hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini ve yazısında hakaretin söz konusu olmadığını belirterek, "Anayasanın ilgili maddelerinde düzenlenen fikir ve kanaatleri açıklama, yayma özgürlüğümü kullandım. Ben yazımda Hrant Dink'in katledilmesiyle sonuçlanan süreci anlatmaya çalıştım. Dink'in katledilmeden önce nasıl linç edildiği ortadadır. Katledilmesinden sonra oğlu Arat Dink ile Agos gazetesinin imtiyaz sahibi Sarok Sarkisyan TCK'nın 301. maddesinde düzenlenen suçtan yargılandılar" ifadelerini kullandı.

'KERİNÇSİZ'LE TELEFON GÖRÜŞMELERİ VAR'

Hrant Dink ve oğlu Arat Dink'in 301. maddeden yargılandığı davaya bakan hakim Hakkı Yalçınkaya'nın sanıkların cezalandırılmasına karar verdiğini hatırlatan Alçı, "Ben Hrant Dink'i ölüme götüren linçi gündeme getirdim. Bu linçi yapanların başında da Kemal Kerinçsiz gelmektedir. Müşteki ile Kerinçsiz'in görüşmeleri kamuoyuna yansımıştır. Ben Kemal Kerinçsiz'in zihniyetiyle mücadele ediyorum ve etmeye de devam edeceğim. Yazımın hakaret teşkil etmediğini düşünüyorum. Beraatimi talep ediyorum" şeklinde konuştu. 

'EŞİ HAKKINDA KARAR VERDİĞİMDEN HABERDAR MI?'

Bu sırada müşteki Yalçınkaya, Alçı'ya, "Sanık eşi hakkında karar verdiğimden haberdar mı?" diye sorulmasını istedi. Bu soruyu yanıtlayan Alçı, "Haberim yoktu" dedi. 

Beyanda bulunan müşteki Yalçınkaya, şikayetinin devam ettiğini ve davaya katılmak istediğini belirterek, Dink'in öldürüldüğü tarihte Malatya'da icra hakimi olduğunu ve baktığı dava dosyasının Yargıtay'da onandığını vurguladı. 

301. MADDE TARTIŞMASI

Yalçınkaya, 301. maddeyle ilgili verdiği kararı sanığın huzurunda tartışmaya hazır olduğunu dile getirerek, "Hiçbir millet kendisine açık açık hakaret edilmesine izin vermez. Anayasanın başlangıç metni anayasaya dahildir. Sanık ayrıca adalet bakanı ve HSYK başkanı hakkında övgüler yazarken bizim de defterimizin dürülmesi gerektiğini ve Dink'in katline sebebiyet unsuru olduğumu açıkça dile getirmiştir. Bunun kanaatle izah edilir bir durumu yoktur. Sebebi de kocası hakkında verdiğim (karar), göçmen kardeşlerimizi aşağılamasından duyduğu kin ve öfkedir." ifadesini kullandı.  

'FAŞİST' GERİLİMİ

Tekrar konuşan Nagehan Alçı, "Ben bu faşist zihniyetle her zaman mücadele edeceğim. Bu yazıyı yazmamda eşimin davasının herhangi bir etkisi bulunmamaktadır." beyanında bulundu.

Şikayetçi Hakkı Yalçınkaya, "Faşist" sözleri üzerine tepki gösterdi. Duruşmada müşteki Yalçınkaya ve sanık Alçı arasında tartışma çıkması nedeniyle hakim duruşma düzenine uymaları konusunda tarafları uyardı. Müşteki Yalçınkaya, tartışmanın ardından tepki göstererek duruşmadan ayrıldı.

Esas hakkında görüşü sorulan duruşma savcısı mahkemeye mütalaasını sundu. Mütalaada, Alçı'nın dava konusu yazılarından bahsedilerek, somut olayda sanığın kamu görevlisi olan katılana yönelik kamu görevinden dolayı "Hrant Dink ve oğlu Arat Dink'i sadece Ermeni oldukları için mahkum eden ve Hrant Dink'i ölüme götüren o malum kararı veren Hakim Hakkı Yalçınkaya" şeklinde, aleni bir biçimde, somut bir fiil ve olgu isnadında bulunduğu kaydedildi.

2 YIL 4 AYA KADAR HAPİS TALEP EDİLDİ

İsnada ilişkin herhangi bir mesnet bulunmadığı, sanığın yargılamaya konu ifadelerinin eleştiri, haber verme ve ifade özgürlüğü sınırlarını aştığı kanaatine varıldığı aktarılan mütalaada, sanık Nagehan Alçı'nın, "kamu görevlisine alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. 

Mütalaaya karşı beyanda bulunan Alçı ve müşteki Yalçınkaya arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi ve hakimin uyarması üzerine müşteki Hakkı Yalçınkaya, duruşma salonundan kendi isteğiyle ayrıldı. Yalçınkaya, koridorda bekleyen gazetecilere, Alçı'nın kendisine faşist dediğini söyledi. 

Ara kararını açıklayan mahkeme, müşteki Hakkı Yalçınkaya'nın suçtan zarar görme ihtimaline binaen müdahilliğine karar verdi. 

Sanık ve avukatına mütalaaya karşı yazılı savunmalarını sunmaları için süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi. 

NE YAZMIŞTI?

Nagehan Alçı, 15 Haziran 2018 tarihli “O utanç verici karara Adalet Bakanı’nın tepkisi” başlıklı yazısında, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Hakkı Yalçınkaya’yı “Maalesef bugün hâlâ Birey haklarını önemsemeyen hâkim-savcı zihniyeti yer yer hükümranlığını sürdürüyor” demişti.

Alçı, “Hrant Dink ve oğlu Arat Dink’i sadece Ermeni oldukları için mahkûm eden ve Hrant Dink’i ölüme götüren o malum kararı veren hâkim Hakkı Yalçınkaya, Asliye Ceza Hâkimi olarak görev yapıyor” ifadesini kullanmıştı.

HAKİM: ALÇI SAVCILIKÇA KORUNUYOR

Alçı hakkında neden şikayetçi olduğunu "Öldüğümde arkamdan, 'Hrant Dink katillerinin biri' yorumu yapılmasını istemiyorum. Onun için şikayetçi oldum" diye açıklayan hakim Yalçınkaya, "Hakaretin FETÖ'cülerle aynı metodun eseri olarak icra edildiğini düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı. Yalçınkaya, Nagehan Alçı'nın savcılıkça korunduğunu belirterek, zorla getirilmesini istemişti. 

SAVCI SELİM KİRAZ'I HATIRLATTI

Hakim Yalçınkaya'nın avukatı Yeşim Gün de gazetede yazılan bir yazıyla şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın başına malum olayın geldiğine dikkati çekerek, benzer şekilde müvekkilinin başına böyle bir olay gelmeyeceğinin garantisi olmadığını, sanığın yazısıyla müvekkilini hedef haline getirdiğini ve alenen hakaret suçunu işlediğini söylemişti.