Nahit Duru hayatını kaybetti

Usta gazeteci Nahit Duru, hayatını kaybetti. Duru'nun cenazesi bu pazar günü kaldırılacak.

Nahit Duru hayatını kaybetti

Türk basınının duayen ismi gazeteci Nahit Duru hayatını kaybetti. Duru, bir süredir Ankara’da, KOAH ve kalp tedavisi görüyordu.

Ankara gazeteciliğinin en önemli temsilcilerinden olan Duru, Eski Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği, Yurt Gazetesi Ankara Temsilciliği yapmıştı.

Ankara Fenerbahçeliler Derneği’nin kurucu üyesi de olan Nahit Duru, 3 Temmuz sürecinde FETÖ’nün şike kumpasına karşı da önemli bir direniş göstermişti.

Nahit Duru’nun cenazesi, Pazar günü öğle namazına müteakip Ankara Kocatepe Camisinden kaldırılacak.

NAHİT DURU KİMDİR

Nahit  Duru 1945’te Samsun’da doğdu… İlkokulu Samsun’da, ortaokulu Sivas’ta okudu… Liseye İstanbul’da basladı. 1964’te Ankara Ataturk Lisesi’nden mezun oldu. İlk olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi, bir yıl sonra iktisat fakültesine geçti
İktisat fakültesinde bir yıl öğrenim gördü, sonra ayrılıp Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümüne başladı. Bir yıl sonra oradan da ayrıldı ve özel gazetecilik halkla ilişkiler yüksek okulundan mezun oldu.
Gazeteciliğe 1966 Ulus Gazetesi’nde başladı. Baris, Ankara Telgraf, Hürriyet gazeteleri, Toplum, Yedi Gün dergileri, Politika Gazetesi, Flaş Gazetesi’nde çalıştı parlamento muhabirliği yaptı. Dünya Gazetesi’nde görev aldı…
1980 sonrası Arayış Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü. Ardından Türk Haberler Ajansı’na (THA) girdi…
Güneş Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği dahil çeşitli kademelerinde calıştı. 1994’te Best FM’de genel koordinatörlük yaptı.

Nahit Duru
Nahit Duru