Nakşibendi okullarımıza çöreklendi

featured

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün izni ile Türkiye’nin dört bir yanında Nakşibendilere bağlı grupların devlet okullarında etkinlik düzenlediği öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son 7 yılda milyonlarca öğrenciyi Nakşibendi uzantısı grupların etkinliklerine emanet etti. Etkinlik verilerine göre, Türkiye genelinde ilki 2013’te düzenlenen yarışmaya 89 bin 870 kişi kayıt yaptırdı. 2014’te kayıt yaptıran sayısı 174 bin 451, 2015’te 265 bin 397, 2016’da 369 bin 712’ye yükseldi. 2017’de 595 bin 372, 2018’de 695 bin 26, 2019’da da ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde 537 bin 389 öğrencinin kayıt yaptırdığı belirtildi. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, yarışma 81 il ve 827 ilçede, MEB’e bağlı 2 bin okul ve 11 bin sınıfta gerçekleştirildi. MEB’in 2013’ten itibaren sadece “Ufka Yolculuk” etkinlikleri üzerinden Nakşilere emanet ettiği çocuk sayısı 3 milyona yaklaştı.

‘ADAP’ TEMASI

Önceki yıllarda Nakşibendi şeyhi Mahmud Esad Coşan’ın “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” kitabının kaynak kitap olarak gösterildiği etkinlikte, bu yıl için “adap” teması belirlendi. Etkinlikte ilkokul için “Edep Diyarına Yolculuk”, “ortaokul için “Edep Mektebi”, liseliler lkategorisi için de “İletişim Nezaket ve Adap” kitapları hedef gösterildi. Yarışmada birinci olan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 14 çeyrek altın ile ödüllendirileceği duyuruldu. Her ilde çocukların kitaplarını alması için tarikata yakın oluşum ve derneklere işaret edildi.

İSİMLERİNİ GİZLEMİYORLAR

Bu yıl 8.’si düzenlenecek “Ufka Yolculuk” etkinlikleri için MEB’den izin alan kuruluş “Server Yaşam Vakfı” oldu. Önceki senelerde kullanılan “Server Gençlik ve Spor Kulübü”nün ismi ise yeni programda yer almadı. Nakşibendi tarikatı “lideri” Mahmud Esat Coşan’ın oğlu Nureddin Coşan’ın yönettiği Server Holding ile Çoşan’ın kontrolündeki İskenderpaşa Cemaati’nin faaliyetleri için 2016’da “Server Yaşam Vakfı”nın kurdurulduğu belirlendi. Resmi Gazete ilanlarına göre, 2016’da faaliyete başlayan vakfın kurucusu da “Server Yaşam Organizasyon ve Ticaret Anonim Şirketi” olarak gösterildi. Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre, vakıfta yer almasa da şirket yönetiminde Nakşilerin İskenderpaşa kolu ve Coşan’a yakın isimlerin bulunması, MEB ile ortaklaşa etkinlik düzenleyen perde arkasındaki yapıyı gözler önüne serdi. MEB’in okul kapılarını açtığı şirkette ana ortağın Nakşi “lider” Çoşan’ın oluşunun gizlenmemesi de bakanlıklarda örgütlülüğünü artıran tarikatın özgüvenini gösterdi. Yarışmanın duyurulması için devlet okullarında düzenlenen programlara ise valiler, AKP’li belediye yöneticileri, hükümete yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir Sen yöneticilerinin de yoğun katılımı dikkat çekti.

Nakşibendi okullarımıza çöreklendi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!