NASA ‘Kızıl Gezegen’in yeni fotoğraflarını paylaştı

NASA Dünya’nın komşusu olan kızıl gezegen Mars'ın daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarını paylaştı...

NASA ‘Kızıl Gezegen’in yeni fotoğraflarını paylaştı

Görüntü dikkatle incelendiğinde neredeyse mavi bir nokta olarak gözüken Curiosity, NASA‘nın konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre fotoğrafın çekildiği sırada Gale krateri etrafında, Aolis Mons isimli dağın kenarında duruyor.

Uzun yıllardır çekilmeye çalışılan bu karelerden yukarıda gördüğünüz kısmında Mars’ın, ekvatorunun yakınındaki Meridiani Planum bölgesinde yer alan turuncu ve mavi renkte basamaklı tortul kayalar yer alıyor.

Aşağıda yer alan fotoğrafta , 2006 yılından bu yana Mars çevresinde yörüngede olan Nasa’nın Mars Keşif Uydusu (MRO) tarafından çekilen Mars yüzeyindeki bir ‘kum şeytanı’ görülüyor.

Koronavirüsle birlikte uydudan gelen son görüntüler, İtalya’daki inanılmaz değişimi gözler önüne serdi. Aylar önce çekilen bu görüntü, artık çok daha farklı bir halde…

Bu görüntü Şubat ayında çekildi; Ocak ayının ardından bu görüntülerde de çok büyük değişiklik yok; ancak kırmızı bölgenin ufak da olsa azaldığı dikkatlerden kaçmıyor. Kırmızılık ise hava kirliliğini temsil ediyor…

Benzer bir durum Çin’de de yaşandı. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkenin uydu görüntüsü ise NASA’dan geldi.

Virüs tehdidi nedeniyle fabrikaları kapatan Çin’de de haritadaki kırmızı renk kayboldu. Yani hava kirliliği iyiden iyiye düştü. Ancak NASA’nın dünyaya yolladığı tek görüntü bu değildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), keşif aracı Curiosity’nin Kızıl Gezegen Mars’ta çektiği şimdiye kadarki en detaylı panoramik görüntüyü yayınladı. Ancak fotoğraftaki detay şaşkınlık yarattı.

Yeniçağ’ın aktardığına göre NASA’dan yapılan açıklamada, panoramik görüntünün 24 Kasım-1 Aralık 2019’da Curiosity’nin çektiği 1000’in üzerinde fotoğrafın birleşiminden oluştuğu belirtildi. Kompozitin, Mars manzarasının 1,8 milyar piksellik görüntüsünü sağladığı kaydedildi.

Curiosity, 2012’de Mars’ın Gale Krateri’ne inmişti. Gezginci robot, keşif faaliyeti süresince Kızıl Gezegen’in geçmişte mikrobiyolojik canlı yaşamına ev sahipliği yapmış olabileceğine dair çok sayıda kanıt topladı.

Ancak uzun süredir Mars üzerinde araştırmalar yürüten NASA’nın Kızıl Gezegen’deki göz bebeği Curiosity’den gelen son görüntüler NASA’yı kara kara düşündürüyor.

NASA açıklamasına göre kırmızı gezegende beklenenden iyi iş çıkaran aracın daha önce tespit edilen; ancak gittikçe büyüyen altı alüminyum tekerleğinden birinde iki ayrı yerde kırıklar ve boşluklar var.

Mars’ın engebeli arazilerinde yıllardır fotoğraf çeken ve bu görüntüleri Dünya’ya gönderen Curosity karşılaştığı zor koşullar dolayısıyla tekerleklerindeki delikler gittikçe büyüyor.

Zigzag biçimli dış kaplamada yaşanan bu parçalanma şimdilik kontrol altında olsa da ilerde nasıl bir seyir izleyeceği bilinemiyor.

NASA açıklamasına göre Curiosity’nin hala uzun süre dayanma kapasitesi var ve toplam 15 km’den fazla yürüyüş gerçekleştirmiş olsa da 10 km daha gidebileceği düşünülüyor.

Bu görüntü de yine Mars’tan gelen ve kimsenin yorum yapamadığı görüntülerden sadece biri…

NASA’nın kaydettiği bir diğer görüntüde ise net bir şekilde görülen cisim, büyük bir heyecan yarattı.