NATO Zirvesi’nde neler oluyor? Amiral Deniz Kutluk anlatıyor

NATO'da görev yapmış E. Tümamiral Deniz Kutluk,1991 yılından bu yana NATO'daki gelişmelerin iç yüzünü Veryansin TV'ye anlattı.

NATO’nun kuruluşunun 70. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşti.

Türkiye NATO’nun Baltık ülkelerini savunma planına onay verdi

E. Tümamiral Deniz Kutluk, NATO zirvesini Veryansın TV’de anlattı. İşte Kutluk’un açıklamalarından öne çıkanlar:

Sovyetler Birliği dağılınca 1991 yılı… O dönemde radikal İslam, göç ve terör… Üç tehdit öne çıkarıldı. İslamın radikali oluyor da niçin Hristiyanlığın tehdidi olmuyor dedik. Anlaşıldı ki “yeni dünya” denen dünya NATO’yla birlikte kurulacaktı. Yugoslavya’ya müdahale etmedi örneğin. Fransızlar Almanlar gözümüzün önünde Sırplar’a müdahale etmek istemediler.

Örneğin ‘kitlesel göç’ dendi. O dönemde bu tehdit var mıydı sanal mıydı sonradan mı yaratıldı? Bu soruyu o zaman sorduk; şimdi anladık. Örneğin kitlesel göç… Nedir, niçin kitlesel göç? Sorduk ama SSCB’den ayrılanlar göçecek diye anladık. Ama bu gerçekleşmedi. Bağımsız Devletler Topluluğu kuruldu ve Putin yönetimince durduruldu. Bu göç Avrupa ülkelerince de engellendi.

Bu çalışmaları yapanlar Şiilerle Sunniler çatışacak diyorlardı. Biz de nereden çıkarıyorsunuz birlikte yaşıyorlar işte, nereden çıkarıyorsunuz bunları diyorduk ama şimdi Irak’a Suriye’ye bakınca görüyoruz ki böyle. Bu işi yürüten Dr. ünvanlı bir Alman vardı onun etrafında şekillendi bütün bunlar.

Ama… Dünyanın üçte birine hükmeden bir kuruluştan çıkabilir misiniz? NATO’nun içinde değilseniz NATO size karşıdır. İçinde kalarak önleyebilirsiniz.

Bugüne bakarsak: YPG’ye onlar, biz Baltık planına veto yapıyoruz dengeli bir durum. Türkiye’nin NATO’nun içinde veto demediği bir planın kabul edilmesi mümkün değil.

Bugünkü gündemde % 2 savunma harcamaları, terör planı ve beyin ölümü.. Bunlar konuşulacak. Bir de siber savaş konuşulacak.

NATO tehdit odaklı savunma stratejisinden yetenek odaklı stratejiye geçti: belirsiz krizler var; terör, etnik çatışma, ani göçler… Bunlar dehşet büyük bir harcama dehşet planlama…